Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 56-62 του Πρωτέα Γρεβενών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γρεβενών, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Ο Φίλιππος Βέροιας είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και του σκορ στα χέρια του από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά κι έφτασε στη νίκη στο επίσημο ντεμπούτο του Ευθύμη Κοθρά στους πάγκους και πήρε την πρόκριση για την 3η αγωνιστική της Α’ φάσης του θεσμού, εκεί όπου θα υποδεχθεί την Ελευθερούπολη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Φίλιππο Βέροια να καταφέρνει να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με βραχεία κεφαλή (14-15).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον φιλοξενούμενο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 27-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Βέροιας σημειώνοντας δεκαεννέα πόντους και δεχόμενη δεκατέσσερις κατάφερε να εδραιώσει το προβάδισμά της με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 41-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ευθύμη Κοθρά διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 56-62.

Διαιτητές: Δέλλας – Καντερές – Βασιλόπουλος.

Δεκάλεπτα: 14-15, 27-32, 41-51, 56-62.