Η Νίκη Βόλου ηττήθηκε με 67-89 από τον Βίκο Ιωαννίνων, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Ιωνίας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Νίκος Ιωαννίδης με 19 πόντους, Θοδωρής Τσιλούλης με 15 και Γιάννης Κοτσάνος με 14 η τριπλέτα που ξεχώρισε από τους φιλοξενούμενους.

Ο Βίκος Ιωαννίνων επέβαλε από νωρίς το παιχνίδι του βρισκόμενος μπροστά με 26-19 στο 10΄ ενώ στο ημίχρονο είχε ήδη σημειώσει 51 πόντους (51-38 στο 20΄).

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στην επανάληψη με το σκορ στο 30΄ να είναι 70-55 και τους Γιαννιώτες να φτάνουν με επιβλητικό τρόπο στο τελικό 89-67.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ευφραιμίδης, Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 19-26, 38-51, 55-70, 67-89.

ΓΣ Νίκη Βόλου (Μαύρος): Σιπιτάνος 10 (2), Βρεττάς 3 (1), Κουτίνας 22 (1), Σπηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 13, Δελετζές, Κωστούλας 7, Σπανόπουλος 2, Ζησόπουλος 3 (1), Βερτζάγιας 7 (1).

ΑΣ Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Καννής 5 (1), Βαρακάς, Καλαμπάκας 4, Αναγνωστάκης 4, Μαυρογιάννης 9 (2), Ιωαννίδης 17, Σταυρόπουλος 3 (1), Τσιλούλης 16 (3), Πάτρας 10, Δήμος 5 (1), Αντωνίου, Κοτσάνος 14.