Σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί της Κροατίας πανηγύρισε η Εθνική ανδρών στο κατάμεστο κλειστό της Γλυφάδας και έκανε άλλο ένα βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Ευρωβόλεϊ 2023.

Με τον κόσμο να δίνει παλμό στους Έλληνες διεθνείς ήρθε η νίκη μετά από 78 λεπτά και πλέον μετρούν αντίστροφα για την αναμέτρηση με τη Κύπρο το απόγευμα της Τετάρτης (10/8, 20.30 ΕΡΤ-3).

Με τρεις αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με την πρεμιέρα κόντρα στη Νορβηγία για την Εθνική μας ομάδα, με τους Γιώργο Τζιουμάκα, Ραφαήλ Κουμεντάκη και Θοδωρή Βουλκίδη να ξεκινούν στην αρχική εξάδα που επέλεξε ο Ντάντε Μπονιφάντε.

Ο Γιώργος Τζιουμάκας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έκανε τη διαφορά για την Ελλάδα σε σερβίς, επίθεση και μπλοκ με 21 πόντους εκ των οποίων οι 6 από τη γραμμή των εννέα μέτρων και πάνω στο φιλέ (3-3).

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ για την Εθνική ανδρών, με το μπλοκ του Ραφαήλ Κουμεντάκη, ο άσσος και η κόντρα επίθεση του Γιώργου Τζιουμάκα να αναγκάζουν τους Κροάτες στο πρώτο τους τάιμ άουτ (6-2). Η πίεση από τη γραμμή των εννέα μέτρων συνεχίστηκε, με τους Έλληνες διεθνείς να είναι αποτελεσματικοί και στην κόντρα επίθεση, με την διαφορά να φτάνει στο +8 στα μισά του σετ (13-5). Ο Μάρκος Γαλιώτος τροφοδοτούσε με επιτυχία όλους τους συμπαίκτες του, το σερβίς της γαλανόλευκης συνέχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη της Κροατικής επίθεσης, για το 1-0 σετ με 25-12.

Στο δεύτερο σετ η Κροατία αντέδρασε και με πίεση στο σερβίς δυσκόλεψε τους Έλληνες διεθνείς που βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν στο σκορ (0-4, 5-12) αναγκάζοντας τον Ιταλό ομοσπονδιακό τεχνικό να ξοδέψει τα δύο του τάιμ άουτ μέχρι εκείνο το σημείο, κάνοντας παράλληλα και αλλαγή πασαδόρου, με τον Σταύρο Κασαμπαλή να περνάει στο παιχνίδι. Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη με εντυπωσιακό μονό μπλοκ στον Λέο Άντριτς να φέρνει το σετ στα ίσια (20-20). Τα λάθη στο σερβίς κρατούσαν την Κροατία στο σετ, με τον Γιώργο Τζιουμάκα να είναι αλάνθαστος στην επίθεση. Ο Σταύρος Κασαμπαλής με άσσο έδωσε το προβάδισμα και το σετ μπολ στην Ελλάδα (24-23) και στη συνέχεια με άουτ επίθεση της Κροατίας ήρθε το 2-0 σετ με 25-23.

Δεν έλειψαν τα νεύρα από την αναμέτρηση, καθώς με το σκορ στο 8-6 ο Μιχάλι πέρασε με απειλητικές διαθέσεις προς τη πλευρά της Ελλάδας και τιμωρήθηκε με αποβολή από τον αγώνα από τον Ουκρανό διαιτητή Σέρι Χούλκα, ενώ ο Θανάσης Πρωτοψάλτης δέχθηκε τη κόκκινη κάρτα και το σκορ έγινε 8-7. Με συνεχομενα μπλοκ από Ραφαήλ Κουμεντάκη, Γιώργο Τζιουμάκα και άσσο από τον Γιώργο Πετρέα η διαφορά ανέβηκε στο +4 (11-7), με την Εθνική μας ομάδα να ανεβάζει την απόδοσή της για το τελικό 3-0 σετ με 25-15.

Διαιτητές: Σέρχι Χούλκα (Ουκρανία), Ραφαέλ Γκονζάλεζ Ταβάρες (Ισπανία)

Τα σετ: 25-12, 25-23, 25-15 σε 78΄.