Ο Σκυδραϊκός επικράτησε με 62-50 του Βατανιακού στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σκύδρας, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 5-8.

Σε μία αναμέτρηση η οποία έδειχνε ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, ο Σκυδραϊκός κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκλεισε νικηφόρα τη χρονιά καταλαμβάνοντας την όγδοη θέση στην τελική βαθμολογία. Παρά το γεγονός ότι μόνο μία φορά (2016) η ομάδα της Σκύδρας τερμάτισε ψηλότερα (6η θέση), θα λέγαμε ότι ήταν η αρνητική έκπληξη της χρονιάς μιας και την περιμέναμε να πλασαριστεί στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, ωστόσο η έλλειψη σταθερότητας της κόστισε και δεν επαλήθευσε την εκτίμησή μας. Αντίθετα, ο Βατανιακός ήταν ο μόνος από τον Α’ όμιλο που κατάφερε να νικήσει έναν από τους δύο που προκρίθηκαν στα playoffs για τις θέσεις 1-4, καθώς επικράτησε μέσα στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης του Πιερικού Αρχέλαου, ενώ «κοίταξε στα μάτια» και την πρωταθλήτρια, ΚουΠα Κιλκίς στην αναμέτρησή τους στην Κατερίνη, λυγίζοντας στα τελευταία λεπτά και ολοκλήρωσε τη χρονιά στην πέμπτη θέση, η οποία είναι η δεύτερη καλύτερη μετά την τρίτη του 2020.

Η ομάδα της Σκύδρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο της την άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 17-8 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα από τους αντιπάλους τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δικές τους καλές άμυνες κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να ισοφαρίσουν το σκορ σε 28-28 στην ανάπαυλα.

Ο Βατανιακός είχε πλέον επιστρέψει για τα καλά και μάλιστα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η ομάδα της Κατερίνης είχε καλό ρυθμό στο παιχνίδι της και βρέθηκε να προηγείται με 2 πόντους μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Παρόλα αυτά, ο Σκυδραϊκός δεν έχε πει την τελευταία του λέξη. Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα, πάτησαν το γκάζι και όχι μόνο έφτασαν στην νίκη, αλλά πήραν και διψήφια διαφορά με το 62-50 υπέρ του Σκυδραϊκού να είναι και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Διαιτητές: Καραμανλής – Νικολαΐδης

Δεκάλεπτα: 17-8, 28-28, 43-45, 62-50.