Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης έγραψε «χρυσή» ιστορία για την ελληνική πάλη. Ο 21χρονος παλαιστής έγινε πρωταθλητής Ευρώπης στα 79κ. ελευθέρας στη Βουδαπέστη, φθάνοντας σε ένα τρομερό νταμπλ, καθώς πριν από μερικές εβδομάδες είχε γίνει πρωταθλητής Ευρώπης και στους νέους U23 στο Πλόβντιβ.

Στο μεγάλο τελικό της κατηγορίας του ο Κουγιουμτσίδης νίκησε τον Ασράφ Ασίροφ από το Αζερμπαϊτζάν 7-6, φθάνοντας στην κορυφαία επιτυχία της καριέρας του μέχρι σήμερα.

Παράλληλα, προσέφερε μία πολύ μεγάλη επιτυχία στη χώρα μας μετά από πάρα πολλά χρόνια, καθώς αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο που κατέκτησε η ελληνική πάλη σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έπειτα από 14 χρόνια.

Ο τελικός ήταν συγκλονιστικός, με τον Κουγιουμτσίδη να έχει προβάδισμα 4-0 μετά τον πρώτο γύρο και 5-0 με την έναρξη του 2ου, τον Αζέρο να προσπερνά με 6-5, αλλά τον Ελληνα παλαιστή να έχει τον τελευταίο λόγο, για το τελικό 7-6.

Πηγή: Gazzetta