Ο Αρχέλαος Κατερίνης επικράτησε με 23-16 της Ασπίδας Ξάνθης, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Κατερίνης, χωρίς να φορτσάρει, ξεκίνησε νικηφόρα τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή στην στην κατηγορία. Η Ασπίδα Ξάνθης έμεινε κοντά στο σκορ για είκοσι δύο λεπτά, αλλά ένα ξέσπασμα της ομάδας της Κατερίνης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της έδωσε απόσταση ασφαλείας, και κάνοντας διαχείρισή της στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη.

Ο Αρχέλαος Κατερίνης προηγήθηκε με 2-0 στο 1’ 14” κρατώντας παράλληλα την αντίπαλό του στο μηδέν για 5’ 29”. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στα τρία τέρματα (5-2) στο 13’ 29”, ενώ χάρη σε ένα σερί πέντε τερμάτων ξέφυγε με 14-7 στο 28’ 34” για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 14-8.

Η Ασπίδα Ξάνθης μείωσε σε 16-13 στο 45’ 21”, με τους παίκτες του Γιώργου Μαστορογιάννη να σημειώνουν τέσσερα αναπάντητα τέρματα για το 20-13 στο 51’ 24”, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 23-16.

Διαιτητές: Σαχίνογλου – Θεοδοσίου.

Δίλεπτα: 4-4.
Πέναλτι: 1/2-1/1.

Πεντάλεπτα: 2-0, 3-1, 5-3, 8-6, 12-7, 14-8 (ημ.), 15-8, 15-10, 16-12, 19-13, 21-15, 23-16.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Μαστορογιάννης): Κοσμίδης, Μάνης, Σαϊδές 6, Κωνσταντάκης, Ξώνης, Ξεφτέρης, Παπανάκος, Σκούφας 5, Μαυρόπουλος 3, Χαραλαμπίδης, Εγγλέζος 1, Παπαδόπουλος 3, Καραδήμος 3, Σαραντίδης, Καραγιάννης 2, Θεοφανίδης.

ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης (Βαφειάδης): Αγαθόνικος 1, Ακτενιζόγλου, Ασκεπίδης, Βασιλακόπουλος, Θεοδωρόπουλος 9, Λευθεράς 2, Μαρκοπουλιώτης, Μόσχος, Μπέτσιος, Ναθαναηλίδης 1, Παπαδόπουλος 2, Φραγκούλης 1.