Ο Αρχέλαος Κατερίνης ηττήθηκε με 21-23 από τον ΑΟ Κοζάνης στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Α’ υποομίλου του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Κατερίνης στον σημερινό αγώνα ήθελε νίκη με διαφορά δέκα ή περισσότερων τερμάτων για να μπει στα playoff ανόδου και να αποφύγει την ψυχοφθόρα διαδικασία αυτών της παραμονής, ενώ η Κοζάνης ήθελε να υπερασπιστεί τη νίκη της με 26-17 στον πρώτο γύρο, για να πανηγυρίσει εκείνη την πρόκριση στους αγώνες κατάταξης για την άνοδο στην Handball Premier. Εκ προοιμίου το έργο της ομάδας της Κατερίνης ήταν εξαιρετικά δύσκολο κόντρα σε ένα μαχητικό αντίπαλο και αυτό αποτυπώθηκε και στο παρκέ. Πάθος, δύναμη και μάχες σώμα με σώμα χαρακτήρισαν την αποψινή αναμέτρηση, με το πρώτο ημίχρονο να είναι αμφίρροπο, ωστόσο στο δεύτερο η ομάδα της Κοζάνης πήρε τον έλεγχο του σκορ και ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος.

Η Κοζάνη προηγήθηκε με 0-2 στο 5’ 26”, με τον Αρχέλαο να ισοφαρίζει στα τρία τέρματα στο 9’ 29”, ενώ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 6-5 στο 15’ 48” κι εν συνεχεία προηγήθηκε με 8-5 στο 13’ 51”. Ο φιλοξενούμενος απάντησε με ένα σερί τεσσάρων τερμάτων για το 8-9 στο 27’ 42” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στα εννέα τέρματα.

Η Κοζάνη πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (11-13) και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (35’ 52”) και τεσσάρων (12-16) στο 38’ 20”. Ο Αρχέλαος βρήκε απάντηση, έστω και αργά, μειώνοντας σε 21-22 στο 57’ 17”, ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή με την Κοζάνη να φτάνει στη νίκη με το τελικό 21-23.

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης – Τορνικίδης.

Δίλεπτα: 6-6
Πέναλτι: 1/1-1/1.

Πεντάλεπτα: 0-1, 3-3, 5-5, 8-6, 8-7, 9-9 (ημ.), 11-12, 13-17, 14-19, 17-19, 19-22, 21-23

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Μαστορογιάννης): Χαραλαμπίδης, Ξεφτέρης, Ξώνης, Κοσμίδης, Μάνης, Καραγιάννης 1, Παπανάκος 2, Εγγλέζος 1, Μαυρόπουλος 1, Θυμιόπουλος 4, Σκούφας 9, Κωνσταντάκης, Σαϊδές 1, Σαραντίδης, Θεοφανίδης, Καραδήμος 2.

ΑΟ Κοζάνης: Μαυρίδης, Καραγεωργίου 8, Χαντζιάρας 5, Κρέξης 4, Πασχαλίδης, Βιτολάρης, Παπαχρήστου 3, Κοτανίδης, Στεργιούλας, Τράγιας, Guberi 1, Μπούρμπουλας 2, Τσανακτσίδης.