Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 71-72 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στον πιο ενδιαφέροντα αγώνα, βάσει εξέλιξης, της αγωνιστικής, Βαφύρας και ΑΓΕ Πιερίας (όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου) έλυσαν τις διαφορές τους στις… λεπτομέρειες με την ομάδα της Κατερίνης να αναδεικνύεται και πάλι νικήτρια σημειώνοντας την τέταρτη φετινή της νίκη, αφήνοντας τον Βαφύρα στους τρεις, παραμένοντας στην έβδομη και την όγδοη θέση αντίστοιχα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βαφύρα να προηγείται με 17-15 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να είναι και πάλι αυτός που βρέθηκε σε θέση οδηγού στο σκορ στο τέλος και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 32-28.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Βαφύρα και πάλι να επικρατούν στα… σημεία και να μπαίνουν στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με προβάδισμα οκτώ πόντων (59-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να σημειώσει την ανατροπή κόβοντας το νήμα με διαφοράς στήθους από τον Βαφύρα, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 71-72.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 17-15, 32-28, 59-51, 71-72.