Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 75-73 του Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στον εναρκτήριο αγώνα της αγωνιστικής περιόδου στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, ΑΓΕ Πιερίας και Βαφύρας, παρά το γεγονός ότι παίκτες ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από την πολύμηνη αποχή, πρόσφεραν μία άκρως συναρπαστική κι ενδιαφέρουσα αναμέτρηση με την να είναι αυτή που κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Βαφύρας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση ξεφεύγωντας με οκτώ στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΓΕ Πιερίας να απαντά και να ξεφεύγει εκείνε με οκτώ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την ΑΓΕ Πιερίας να διατηρεί το μικρό της προβάδισμα μέχρι τέλους.

Ο Βαφύρας προηγήθηκε με 2-8 στο 3’ 20”, με την ΑΓΕ Πιερίας να μειώνει σε 7-10 στο 5’ 06”, ωστόσο η φιλοξενούμενη ξέφυγε χάρη σε ένα σερί πέντε πόντων στα επόμενα πενήντα ένα δευτερόλεπτα με 7-15 στο 5’ 57” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα της Κατερίνης να πετυχαίνει πέντε αναπάντητους πόντους στα πρώτα εξήντα επτά δευτερόλεπτα μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις (16-19), ενώ 2’ 07” πριν το ημίχρονο πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ μετά από το αρχικό 2-0 (32-30) κι έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης με το υπέρ της 38-36.

Η ΑΓΕ Πιερίας ξέφυγε με 44-36 στα πρώτα εβδομήντα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να προσπερνούν με 46-48 στο 25’ 22” και πήραν μία διαφορά τεσσάρων πόντων (49-53) στο 27’ 27” και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 56-58.

Οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου πήραν μία διαφορά επτά πόντων (71-64) στο 38’ 17”. Ο Βαφύρας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς μείωσε σε 71-69 στο 38’ 05” και σε 73-32 στο 39’ 12”. 14,8” πριν τη λήξη διαμορφώθηκε το 75-72, με τον Βαφύρα να χάνει δύο φορές την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 75-73.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 11-19, 38-36, 56-58, 75-73.