Ο Αρχέλαος Κατερίνης επικράτησε με 23-32 του Αλέξναδρου Αξιούπολης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αξιούπολης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Α’ υποομίλου του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Με τη νίκη του αυτή ο Αρχέλαος διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για τα play off ανόδου και για να το πετύχει αυτό χρειάζεται νίκη με τουλάχιστον δέκα τέρματα διαφορά στον αγώνα του ερχόμενου Σαββάτου όπου υποδέχεται την Κοζάνη.

Ο Αρχέλαος Κατερίνης πήρε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα, καθώς προηγήθηκε με 0-3 πριν την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, με τον Αλέξανδρο Αξιούπολης να αντιδρά στην συνέχεια, αλλά να μη μπορεί να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το φιλοξενούμενο να προηγείται με 12-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο με τους παίκτες του Γιώργου Μαστορογιάννη να πατούν το πόδι στο γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο, καθαρίζοντας οριστικά την υπόθεση νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 23-32.

Διαιτητές: Νικόλας – Τορνικίδης.

Δίλεπτα: 6-3.
Πέναλτι: 0/1-2/4.

Πεντάλεπτα: 0-3, 1-4, 4-7, 6-10, 9-12, 12-14 (ημ.), 15-17, 17-20, 17-23, 18-27, 19-30, 23-32.

ΑΣ Αλέξανδρος Αξιούπολης (Καρυπίδης): Παπαρήγας, Στεφανίδης, Ζηλίδης 2, Καραπείδης 3, Ζιάρας, Κουρούπης Ε. 2, Δουλουμπάκας, Τσορλίνης, Καρακασίδης, Κέφαλος 7, Μουτούδης, Τουλκερίδης 6, Κουρούπης Δ. 2, Καραγιάννης 1, Καλπακίδης, Γουβιανάκης.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Μαστορογιάννης): Καραδήμος, Λάμπρου, Σαϊδές 5, Κωνσταντάκης 1, Σκούφας 13, Θυμιόπουλος 4, Μαυρόπουλος 3, Εγγλέζος 3, Παπανάκος 2, Καραγιάννης 1, Μάνης, Κοσμίδης, Ξώνης, Ξεφτέρης, Θεοφανίδης.