Ο Αρχέλαος Κατερίνης ηττήθηκε με 29-30 από την ΧΑΝΘ στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του A’ υποομίλου του 2ου ομίλου της Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Κατερίνης πραγματοποίησε, με διαφορά, την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, έβγαλε για εξήντα λεπτά πάθος και ένταση στο παρκέ, καθοδηγούμενος αριστοτεχνικά από τον Γιώργο Μαστορογιάννη ωστόσο γνώρισε την ήττα σε νεκρό χρόνο από την αήττητη και πρωτοπόρο ΧΑΝΘ δείχνοντας όμως ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία εν όψει της κρίσιμης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν τέρμα με τέρμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι καμία ομάδα δεν πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο του ενός γκολ, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά έξι φορές, μέχρι το 24’ 35” σημείο στο οποίο ο Αρχέλαος Κατερίνης προηγήθηκε με 13-11. Η ΧΑΝΘ ισοφάρισε (13-13) στο 26’ 40”, με τον γηπεδούχο να ξεφεύγει εκ νέου με 15-13 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο εικοστό πρώτο δευτερόλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Γιώργου Μαστορογιάννη πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων (16-13) για πρώτη φορά κι εν συνεχεία με 21-17 (37’ 27”). Η ΧΑΝΘ έβγαλε αντίδραση προσπερνώντας με 22-23 στο 43’ 55”, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκ περιτροπής στην συνέχεια με τη φιλοξενούμενη να φτάνει στη νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε νεκρό χρόνο.

Διαιτητές: Στεφανίδης – Μαυρίδης.

Δίλεπτα: 5-7.
Πέναλτι: 6/6-5/5.

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-6, 9-9, 13-11, 15-13 (ημ.), 19-17, 22-19, 22-23, 26-27, 27-28, 29-30.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Μαστορογιάννης): Καραγιάννης, Σαραντίδης, Ξεφτέρης, Κοσμίδης, Παπαδόπουλος 1, Μάνης, Σαϊδές 1, Σκούφας 3, Καϊμακάμης 10, Εγγλέζος, Θυμιόπουλος 6, Μαυρόπουλος, Παπανάκος 2, Ξώνης, Κωνσταντάκης, Χαραλαμπίδης 6.

ΧΑΝΘ (Ναουμίδης): Μουρατίδης, Μηλόπουλος, Βασιάδης 8, Τσιρογιάννης 4, Γιαννακίδης 2, Σαρηγιαννίδης 2, Παπαδόπουλος 3, Κωστόπουλος, Μπίλλιας 2, Καρούσης, Πετρίδης 5, Τρεμπέλας, Τσαγκαράκης, Βαρδάκας 3.