Του Γιώργου Καρακαντή

Ο Θεσπρωτός νίκησε εύκολα την Καβάλα με 7-0 και ανέβηκε στους έξι πόντους, με τους κυανόλευκους να έχουν τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η Καβάλα αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα καθώς δεν κατεβαίνει με όλους τους ποδοσφαιριστές της ως επαγγελματίες.

Ο Θεσπρωτός το εκμεταλλεύθηκε αυτό και κατάφερε μέσα σε 17 λεπτά να προηγηθεί με 3-0 χάρη στα γκολ του Σαραντίδη (2′ λεπτό), Λύγκα (14′ λεπτό) και Πατσέκο (17′ λεπτό).

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν ως τη λήξη του ημιχρόνου και πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με τον Κωνσταντίνου στο 31′ λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα μιας και είχαν εξασφαλίσει τη νίκη. Η Καβάλα έκανε την πρώτη μεγάλη της φάση στο 58′ με μακρινό σουτ του Παππά, ενώ ο Θεσπρωτός είχε δοκάρι στο 57′.

Το 7-0 διαμορφώθηκε χάρη στα γκολ του Ντ’ Αλέσιο στο 66′ λεπτό, του Γώγου στο 68′ λεπτό και του Βαταμίδη στο 79′ λεπτό.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Βαλέντε, Γκανσιέρ, Γώγος, Ντ΄Αλέσιο, Λύγκας, Πούφλης, Βαταμίδης, Πατσέκο, Κωνσταντίνου, Σαραντίδης.

Καβάλα (Νίκος Καραμπιμπέρης): Παπαποστόλου, Γιαννακός, Θαλασσινός, Χατζηγεωργίου, Παπαδόπουλος, Δραγανίτης, Λαμπαδίτης, Καμαρίδης, Ταχτατζίδης, Αποστόλου, Βορδοναράκης.

Πηγή: Over FM