Συγκλονιστική ήταν η πρεμιέρα της Εθνικής Ομάδας στο 32ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, καθώς στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του Α΄ που διεξάγεται στην Κρακοβία, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ουκρανία με 3-2 σετ (22-25, 26-24, 22-25, 25-19,15-06).

Οι Έλληνες διεθνείς πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και έφτασαν κοντά σε μία σημαντική νίκη, όμως στο τάι μπρέικ δεν βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις σε υποδοχή και επίθεση. Καθοριστικό σημείο για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ στο οποίο η γαλανόλευκη αν και προηγήθηκε 22-19 τελικά το έχασε με 26-24. Έτσι αντί να γίνει το 2-0 έγινε το 1-1 με τους Ουκρανούς να το εκμεταλλεύονται στη συνέχεια του αγώνα.

Παρά την ήττα η Εθνική κατέκτησε τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση και πλέον κοιτά το επόμενο παιχνίδι απέναντι στο Βέλγιο το Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου στις 18:30 (τηλεοπτική κάλυψη από την ΕΡΤ-3).

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε με ενθουσιασμό και μεγάλη διάθεση στο πρώτο σετ του αγώνα, καθώς με άσο του Κασαμπαλή και επίθεση του Πρωτοψάλτη προηγήθηκε 2-0. Η Ουκρανία απάντησε γρήγορα και με τον Βιέτσκι ισοφάρισε, όμως και πάλι η Εθνική με τους Πρωτοψάλτη και Μούχλια να τελειώνουν μπάλες πήγε στο +2 (10-8).

Οι Ουκρανοί με τον Τεριομένκο στο σερβίς έτρεξαν σερί 3-0 και πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ 11-10. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έβγαλαν άμεσα αντίδραση και μετά από άσο του Πρωτοψάλτη, άουτ του Πλοτνισκι και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων 17-13.

Η Ουκρανία μείωσε 18-16 και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πραγματοποίησε διπλή αλλαγή ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Ζουπάνη και Στιβαχτή στις θέσεις των Μούχλια και Κασαμπαλή. Μάλιστα με πέναλτι του έμπειρου διαγώνου η Εθνική έφτασε στο 22-17.

Η Ουκρανία προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με πιεστικό σερβίς έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 22-21. Ο Πρωτοψάλτης με τεχνικό χτύπημα έβγαλε την Εθνική από τη δύσκολη περιστροφή, ενώ ο έμπειρος ακραίος έδωσε τριπλό σετ μπολ 24-21. Οι Ουκρανοί έμειναν στο σετ μετά από άουτ σερβίς του Κασαμπαλή, όμως στη δεύτερη ευκαιρία ο Πρωτοψάλτης τελείωσε το σετ 25-22.

Το δεύτερο σετ του αγώνα ήταν συναρπαστικό με την Εθνική και πάλι να ξεκινά καλύτερα από την αντίπαλό της. Με μεγάλη συγκέντρωση και ποιότητα η Εθνική προηγήθηκε 7-3 με επίθεση του Ανδρεόπουλου, μετά από εκπληκτική αμυντική προσπάθεια του Κοκκινάκη.

Η Εθνική συνέχισε με το «γκάζι πατημένο» και με άσο του Ανδρεόπουλου πήρε προβάσιμα 9-4. Οι Ουκρανοί έβγαλαν πείσμα στο γήπεδο, πίεσαν την ελληνική υποδοχή και με 5 διαδοχικούς πόντους από κόντρα μπάλα και μπλοκ έφεραν το σετ στα ίσα 10-10. Στην εξέλιξη του σετ μετά από λάθος της ελληνικής ομάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά 12-11.

Η Εθνική πήρε ξανά τα «ηνία» του σετ μετά από τρία μπλοκ των Πετρέα και Κασαμπαλή 18-15, όμως οι Ουκρανοί «απάντησαν» και με μπλοκ του Ντροζντ πλησίασαν στο -1 (20-19). Η Εθνική πήρε το side out ενώ στη συνέχεια ο Τεριομένκο κάρφωσε άουτ για το 22-19.

Η Ουκρανία όμως με τον Πλοτνισκι στο σερβίς πήρε συνεχόμενους πόντους ισοφαρίζοντας 22-22, ενώ με πλασέ του Τεριομένκο έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Ζουπάνη έσβησε το σετ μπολ, όμως στη συνέχεια το σερβίς του πήγε στο φιλέ δίνοντας δεύτερη ευκαιρία στην Ουκρανία 25-24. Από τη θέση του σερβίς ο Βιέτσκι πήρε άσο 26-24, ο οποίος για να δοθεί χρειάστηκε η βοήθεια της τεχνολογία, καθώς ζητήθηκε video challenge.

Στο τρίτο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν αποτελεσματικές στο side out και πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 6-6. Οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο σκορ 8-6 πιέζοντας την ελληνική υποδοχή. Μάλιστα στη εξέλιξη του σετ μετά από λάθος στην επίθεση η Ουκρανία πήρε προβάδισμα 11-8.

Οι Έλληνες διεθνείς δεν πτοήθηκαν και στην εξέλιξη του σετ με Παπαλεξίου και Μούχλια ισοφάρισαν 15-15. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Ουκρανία να προσπαθεί να ξεφύγει αλλά την Ελλάδα να έχει τις απαντήσεις. Μάλιστα με επίθεση του Πετρά η Εθνική προσπέρασε 19-18, ενώ λίγο αργότερα ο Πρωτοψάλτης χτύπησε έξυπνα πάνω στα δάχτυλα του ουκρανικού μπλοκ παίρνοντας τον πόντο 21-19. Το φοβερό μπλοκ του Πετρέα έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στην Εθνική 22-19, ενώ το μπλοκ του Παπαλεξίου έδωσε τετραπλό σετ μπολ 24-20.

Η Ουκρανία σε δύο περιπτώσεις έμεινε «ζωντανή» στο σετ μειώνοντας 24-22, όμως το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ηρέμησε τους Έλληνες διεθνείς, οι οποίοι στην επόμενη φάση το τελείωσαν με επίθεση του Ζουπάνη 25-22.

Στο 4ο σετ του αγώνα η Ουκρανία ξεκίνησε με διάθεση να πιέσει την ελληνική υποδοχή. Έτσι κατάφερε να χτίσει μία διαφορά τριών πόντων 8-5. Μάλιστα με διαδοχικούς άσους του Πλοτνίσκι η διαφορά έφτασε στο +5 (12-7).

Οι Έλληνες παίκτες ανέβασαν την απόδοσή τους και με του Ανδρεόπουλο και Πρωτοψάλτη η Εθνική μείωσε 14-12. Και πάλι όμως οι Ουκρανοί βρήκαν τις λύσεις και με τον Βιέτσκι έκαναν το 16-12. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά μέχρι το τέλος και κατέκτησαν το σετ 25-19 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Ουκρανία με τον Πλοτνίσκι στη θέση του σερβίς χάλασε την ελληνική υποδοχή και προηγήθηκε 7-1, ενώ οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με το σκορ στο 8-2. Οι Έλληνες διεθνείς προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα όμως η Ουκρανία ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος κατακτώντας το τάι μπρέικ με 15-6.

Διαιτητές: Ροντρίγκεζ, Κούρτις.

Τα σετ: 25-22, 24-26, 25-22, 19-25, 6-15 σε 136′