Στο «γύρο των 12» οι δύο άλλες ομάδες μας, Ματιάδη/Σιρίνινα και Τρανταφυλλίδη/Ματίου δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την τελευταία ευκαιρία που είχαν, καθώς γνώρισαν την ήττα στο δρόμο για την 8άδα και αμφότερες κατέλαβαν την 9η θέση.

Συγκεκριμένα οι Βάσω Ματιάδη και η Αναστασία Σιρίνινα, αν και ξεκίνησαν με επιτυχία στο πρώτο σετ την προσπάθειά τους για πρόκριση, δεν άντεξαν μέχρι τέλους στην αντίδραση των Windeleff/Bisgaard από τη Δανία, οι οποίες έφτασαν έστω και δύσκολα στην ανατροπή και τη νίκη 1-2 (21-19, 16-21, 10-15).

Τέλος στον αγώνα των Λίζας Τριανταφυλλίδη και Διονυσίας Ματίου με τις Ισπανίδες González/Guidarelli οι πρωταθλήτριες του Thessaloniki Grand Slamηττήθηκαν με 2-0 (21-12, 21-15) από Νο 2 του ταμπλό και ολοκλήρωσαν τις φετινές τους εμφανίσεις στο τουρνουά.

Με δύο 5ες θέσεις στην κατάταξη ολοκλήρωσαν οι ελληνικές ομάδες την παρουσία τους στο «Beach Pro Tour Ios Futures», καθώς τα δίδυμα των Αντωνακάκη/Περδικάκη και Μαναβή/Καλαμαρίδου προσπάθησαν στις «8» των Γυναικών του τουρνουά του Μυλοπότα για την πρόκριση, αλλά τελικά αποκλείστηκαν, από τους αυριανούς ημιτελικούς.

Στον β’ προημιτελικό, οι νεαρές πρωταθλήτριες της Κρήτης Ιωάννα Περδικάκη και Γεωργίνα Αντωνακάκη, έδειξαν για ένα ακόμη παιχνίδι το μαχητικό τους πνεύμα, «αγγίζοντας» τη νίκη απέναντι στο Νο 1 της διοργάνωσης από την Αργεντινή Najul/Peralta. Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες του «Ιος Major 2023», μπήκαν δυνατά στο ματς προηγήθηκαν με 1-0 σετ και δέχθηκαν οριακά την ισοφάριση από τις πιο έμπειρες αντιπάλους τους. Στο τάι μπρέικ η ομάδα της Αργεντινής, με ανεβασμένη ψυχολογία, πήρε προβάδισμα από την αρχή 4-0 αλλά οι Κρητικοπούλες «έκλεισαν την ψαλίδα της διαφοράς» και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν μία ανάσα από τη νίκη, την οποία πανηγύρισαν τελικά στα… σημεία οι Αργεντίνες.

«Αγγίξαμε λίγο την πρόκριση, αλλά δεν αποδειχθήκαμε ψύχραιμες έως τέλους… Οι αντίπαλές μας έδειξαν καλύτερα στοιχεία, είχαν περισσότερη υπομονή και έτσι επικράτησαν. Παρόλα αυτά εμείς καταφέραμε και στο β’ σετ και στο γ’ σετ, ενώ ήμασταν πολύ πίσω καταφέραμε να μπούμε ξανά στο ματς και είμαστε πολύ ικανοποιημένες που φθάσαμε έως εδώ. Η φετινή μας παρουσία, αν θυμηθούμε ότι πέρυσι στο τουρνουά είχαμε αποκλειστεί με δύο ήττες στον όμιλο, μας αφήνει πολύ… γλυκιά γεύση!» δήλωσε η Ηρακλειώτισσα Ιωάννα Περδικάκη, που μαζί με τη συντοπίτισσά της «Τζο» κοιτάνε πλέον τα τουρνουά του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Νωρίτερα στον α’ προημιτελικό της ημέρας το εμπόδιο των Αυστριακών Friedl/Schützenhöfer αποδείχθηκε ανυπέρβλητο για την πρωταθλήτρια του 2019 Δήμητρα Μαναβή και την συμπαίκτριά της Μυρτώ Καλαμαρίδου, καθώς οι διεθνείς μας, δεν βρέθηκαν στην καλύτερή τους ημέρα και γνώρισαν την ήττα-αποκλεισμό με 0-2 (10-21, 16-21).

Τα αποτελέσματα των Προημιτελικών Γυναικών

• Najul/Peralta (Αργεντινή) – Περδικακη/Αντωνακάκη (Ελλαδα) 2-1 (17-21, 21-19, 15-13)
  • Μαναβη/Καλαμαρίδου (Ελλάδα) – Friedl/Schützenhöfer (Αυτρία) 0-2 (10-21, 16-21)
  • Windeleff/Bisgaard (Δανία) – Grudzinskaite G./Grudzinskaite R. (Λιθουανία) 2-1 (21-16, 19-21, 15-10)
  • Bekhuis/Poiesz (Ολλανδία) – González/Guidarelli (Ισπανία) 2-0 (21-15, 21-18)

Τα ζευγάρια των Ημιτελικών Γυναικών (24/6)

• 10.00 Bekhuis/Poiesz (Ολλανδία) – Windeleff/Bisgaard (Δανία)