Ο Πιερικός επικράτησε με 3-0 σετ της Αναγέννησης Άρτας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 25η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Πιερικός όντας ήδη εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία, μετά τα χθεσινά αποτελέσματα της αγωνιστικής. Έπαιξε χωρίς άγχος απέναντι στην ήδη υποβιβασμένη Αναγγένηση Άρτας κι έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση σε μόλις 59’.

Μετά το αρχικό 3-0, ο Πιερικός διατήρησε μικρό προβάδισμα στο πρώτο σετ, στα μισά του οποίο με τέσσερις αναπάντητους πόντους μετέτρεψε το 12-10 σε 16-10, αποκτώντας μία διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι τέλους κι έκανε το 1-0 με 25-19 σε 20’.

Και στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Κώστα Σαρρή έλεγξαν το σκορ και προηγήθηκαν με 11-5. Η Αναγέννηση Άρτας μείωσε προσωρινά σε 14-13, όμως ο γηπεδούχος ξέφυγε με 17-13 και έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-17 σε 19’.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου σετ, με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 6-1, τη φιλοξενούμενη να μειώνει σε 9-7 και τους Μελανόλευκους να απαντούν με ένα σερί τεσσάρων πόντων για το 13-7. Η Αναγέννηση Άρτας κατάφερε να μειώσει ξανά σε 17-15, ωστόσο ο Πιερικός δεν της άφησε μεγαλύτερα περιθώρια ξεφεύγοντας εκ νέου με 21-16 και με 25-18 σε 20’ έφτασε στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Χάνος.

Τα σετ: 25-19, 25-17, 25-18 σε 59’.