Ο ΦΕΑ Νέας Φιλαδέλφειας Νέας Χαλκηδόνας ηττήθηκε με 54-85 από τον Αίολο Αγυιάς στο Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Φιλαδέλφειας Απόστολος Κόντος, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σε παράσταση για έναν ρόλο και μόνο μετέτρεψε το ματς με την ΦΕΑ στη Νέας Φιλαδέλφεια ο Αίολος. Η ομάδα της Πάτρας μπήκε με φόρα στο παρκέ και καταφέρνοντας να προηγηθεί από νωρίς τόσο με 9-20 στο 8′ όσο και μι 10-25 στο φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου κατόρθωσε να χτίσει από τα πρώτα κιόλας λεπτά ένα προβάδισμα ικανό να της χαρίσει μια μεγάλη από κάθε άποψη επικράτηση -όπως άλλωστε φανερώνει και το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Παπαδημητρίου μάλιστα έδωσε ήδη από την δεύτερη περίοδο διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ξεφεύγοντας με δεκαέξι πόντους (25-41) στο ημίχρονο αλλά και με είκοσι δύο (44-66) στο φινάλε της του τρίτου δεκάλεπτου χάρη στη φοβερή και τρομερή τριάδα των Νιφόρα (17 πόντοι), Θανόπουλου (21 πόντοι) και Παπαφωτίου (23 πόντοι) που εκτός των άλλων συνεργάστηκαν ακόμα για τα δώδεκα από τα δεκατρία αχαϊκά τρίποντα αλλά και για 17 ριμπάουντ.

Από πλευράς ΦΕΑ, η μεγάλη αστοχία από την περιφέρεια και η μη ύπαρξη λύσηςς στο μαρκάρισμα των εν λόγω κυρίων δεν έκανε καθόλου εύκολο το έργο πρόκρισής της.

Διαιτητές: Αγγελής, Ξυλάς, Πετράκης Γ.

Δεκάλεπτα: 10-25, 25-41, 44-66, 54-85.

ΦΕΑ ΝΧ/ΝΦ (Μπάρτζος): Καρακώστας 12 (2), Χατζής, Αγγελόπουλος 11 (1), Κωτσαδάμ, Κρητικός 5, Δρίτσας 8 (2), Μαλτέσιος 9, Κωνσταντινάκος, Βασιλακάκης, Πρόφκα 7 (2), Ματσίρας 2, Φεσσαράς.

ΑΟ Αίολος Αγυιάς Πατρών (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 11, Βαλάης, Αλαφόδημος, Νιφόρας 17 (3), Θανόπουλος 21 (5), Παπαφωτίου 23 (4), Φραντζής 3 (1), Στόλλας, Παπανδρεόπουλος 8, Χριστόπουλος 2.