Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 64-82 από τον Βατανιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Θα γίνουμε κουραστικοί, αλλά θα το επαναλάβουμε ΚΑΙ σήμερα και θα το επαναλαμβάνουμε μέχρι να λυθούν τα προβλήματα στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης. Ο αγώνας διεξήχθη ΚΑΙ σήμερα χωρίς ηλεκτρονικό πίνακα, ενώ ΚΑΙ σήμερα τα δημοσιογραφικά θεωρεία δεν είχαν ηλεκτρικό ρεύμα.

Παρά τις ελλείψεις του, ο Βατανιακός έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση, καθώς πήρε από τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου διψήφια διαφορά και πλέον αναμένει να μάθει απέναντι σε ποιες ομάδες θα διεκδικήσει, μέσω της δεύτερης θέσης στον όμιλο, το εισιτήριο για το Final-4.

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Βατανιακός, ο οποίος παρά τις ελλείψεις του προηγήθηκε με 0-8 στα πρώτα τρία λεπτά. Η ΑΚΕ Πιερίας ισορρόπησε τον αγώνα στο επόμενο τρίλεπτο, μείωσε σε 7-10, ωστόσο ένα σερί επτά πόντων του Βατανιακού έφερε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (7-17) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 13-28 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Στα δύο πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Βατανιακός έφτασε τη διαφορά στους είκοσι ένα πόντους (15-34), με την ΑΚΕ Πιερίας να ισορροπεί στην συνέχεια την αναμέτρηση και το σκορ του πρώτου μισού του αγώνα να διαμορφώνεται σε 27-44.

Ισορροπημένο ήταν η τρίτη περίοδος του με τον Βατανιακό να διατηρεί τη διαφορά που απέκτησε στο πρώτο ημίχρονο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-53.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 64-82.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 13-28, 27-44, 37-53, 64-82.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Αποστολόπουλος 3 (1), Χατζηευστρατιάδης 2, Αποστόλου 8 (2), Σιώκας 1, Μουλάς 2, Μαργαριτίδης 2, Λάππας, Λυκίδης 2, Παπαδόπουλος 2, Κουλιανός 3 (1), Κοριτσίδης 17, Ίτσιος 22.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Σιαπάκας 7 (1), Λάλλας 9 (2), Τερζόπουλος 10, Γιαμούζης 13 (3), Αμανατίδης 8, Μέσκουρης 2, Καπέτας, Λιανός, Γαζέτης 5 (1), Μπίσμπας 28 (4).