Χάρη σε γκολ των Λαζόπουλου στο 21′, Λούγκου στο 32′ και Κραγιόπουλου στο 89′ ο Πιερικός πέρασε με 3-1 από τη δύσκολη έδρα του Βελεστίνου επικρατώντας του τοπικού Ρήγα Φεραίου, για την 28η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας. Για τους Θεσσαλούς μείωσε ο Μπόρας στο 68′. Η ομάδα της Κατερίνης έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στη Νεοκαισάρεια και πλέον στις δυο εναπομείνασες αγωνιστικές θα κυνηγήσει την καλύτερη δυνατή συγκομιδή για να τερματίσει όσο το δυνατόν ψηλότερα στη βαθμολογία, αν και αυτό που έχει ενδιαφέρον πλέον δεν είναι τόσο οι αγωνιστικές επιδόσεις της ομάδας στο φινάλε της σεζόν, αλλά τι μέλλει γενέσθαι στο διοικητικό πεδίο…

Το “φιλμ” του αγώνα
18′ Ο Γελαδάρης έκανε την πάσα στον Σεχολάρι στο δεύτερο δοκάρι, αυτός έκανε την προβολή, όμως ο Κουσκουρίδας έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
19′ Συρτό σουτ του Τζοβάρα από το ύψος της περιοχής, ο Σαραϊλίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
21′ ΓΚΟΛ! 0-1: Μπαλιά του Κοκονόζι για τον Λαζόπουλο ο οποίος βρέθηκε απέναντι με τον Παπαγιάννη και με σουτ στη κίνηση τον “νίκησε” κάνοντας το 0-1.
27′ Σουτ του Ράπτη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πιερικού.
28′ Ο Παπαγιάννης βγήκε από την περιοχή του και με προβολή έκλεψε τη μπάλα από τον Λούγκο που κατευθυνόταν απειλητικά προς τα αντίπαλα καρέ.
32′ ΓΚΟΛ! 0-2: Τροφοδότηση του Γελαδάρη για τον Λούγκο, αυτός πλάσαρε τον Παπαγιάννη και έκανε το 0-2 για τον Πιερικό.
44′ Σουτ του Κοκονόζι έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
45′ + 2′ Κάθετη μπαλιά του Ράπτη για τον Σέττο, ο τελευταίος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά πλάσαρε άουτ.
47′ Εκτέλεση κόρνερ του Γεωργαντζή από δεξιά, ο Μπόρας έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με την άμυνα του Πιερικού να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
50′ Ο Λούγκος έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα που δέχτηκε από αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ.
51′ Σέντρα του Σέττου από αριστερά, πλασέ του Γεωργατζή στο δεύτερο δοκάρι, με την άμυνα του Πιερικού να απομακρύνει.
61′ Ο Παπαγιάννης έδιωξε με τις γροθιές απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιερικού από δεξιά.
68′ ΓΚΟΛ! 1-2: Εκτέλεση φάουλ του Σπάθη από δεξιά, ο Μπόρας στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ μείωσε σε 1-2 για τον Ρήγα.
73′ Σουτ του Χύσα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά από την εστία του Πιερικού.
75′ Ο Γεωργαντζής τροφοδότησε από αριστερά τον Σέττο, αυτός έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πιερικού και εν συνεχεία στο έδαφος, για να απομακρυνθεί από τους Κατερινιώτες.
79′ Εκτέλεση φάουλ του Σπάθη από δεξιά, κεφαλιά του Τζοβάρα στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έφυγε άουτ.
82′ Σέντρα του Γεωργαντζή από δεξιά, μπλόκαρε ο Σαραϊλίδης.
86′ Σουτ του Σεχολάρι έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ.
89′ ΓΚΟΛ! 1-3: Ο Κραγιόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαγιάννη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Μίσσας με βοηθούς τους Αλεξόπουλο και Σταφυλά (Τρικάλων).

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Μπόρας και Γκάγκας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ρήγας Φεραίος (Λάκης Μπακάλης): Παπαγιάννης, Ράπτης (84′ Χατζηαθανασίου), Γκάγκας (63′ Σπάθης), Κουσκουρίδας, Λάμπρου, Τσελέπης (63′ Χύσα), Μπόρας, Αλεξίου, Γεωργατζής, Σέττος, Τζοβάρας.
Πιερικός (Μιχάλης Ζιώγας): Σαραϊλίδης, Γελαδάρης, Ρέντι, Νταντίνης, Κραγιόπουλος, Γαλανόπουλος, Κοκονόζι (90′ + 1′ Παρράς), Λούγκος, Σεχολάρι (89′ Ηλιάδης), Τσιώμης, Λαζόπουλός.

πηγή: mousikovagoni.com