Νίκη γοήτρου, ψυχολογίας και τεράστιας βαθμολογικής σημασίας, πέτυχε εντός έδρας η Ακαδημία Πλαταμώνα, με την απόλυτη ανατροπή (2-1), απέναντι στον πρωτοπόρο Αιγινιακό, αυξάνοντας τις πιθανότητες να διεκδικήσει την άνοδο στη Γ’ εθνική κατηγορία, μετά και τη 2η αγωνιστική των Play Off της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, υπό συνεχή καταρρακτώδη βροχή και σε έναν λασπωμένο αγωνιστικό χώρο, που δυσκόλευε αφάνταστα τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Οι φιλοξενούμενοι, του Λεωνίδα Μπίλη, προηγήθηκαν με γκολ του Ζώβληκα, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι, του Γιάννη Κωνσταντινίδη, ισοφάρισαν με τον “πρώην” Δ. Καπετάνο, σε ένα… πρωτόγνωρο παιχνίδι της μοίρας, με ατομική ενέργεια και αριστοτεχνικό σουτ έξω από την περιοχή (σ.σ. με τη βροχή να επηρεάζει τον οπτικοακουστικό εξοπλισμό και να στερεί το γκολ και δύο ευκαιρίες του Αιγινιακού αμέσως μετά) και πήραν, με ένα ανεπανάληπτο buzzer beater, τη νίκη-χρυσάφι (2-1), με γκολ του Δ. Κατέλα, από ασίστ του Ευθυμιάδη, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους πολυπληθείς φιλάθλους της ομάδας, που έδωσαν συγκλονιστικό παρόν στην κερκίδα, σε δύσκολες καιρικές συνθήκες συν τοις άλλοις (καθημερινή και απεργία). Η αναμέτρηση ήταν δραματική μέχρι το τελευταίο λεπτό, με επίμαχες φάσεις, διαμαρτυρίες, αδρεναλίνη στο κόκκινο και box to box αντιπαραθέσεις, προκλήσεις και αντεγκλήσεις προπονητών, ποδοσφαιριστών, παραγόντων και φιλάθλων, γεγονός που οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στη… ρεβάνς του Αιγινίου, συνοδεία… αστυνομικής δύναμης Πιερίας, Ημαθίας και… περιχώρων!