Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 71-52 των Πανθήρων Καβάλας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 26η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Πιερικός Αρχέλαος, καθώς πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση η οποία συνδυάστηκε και με νίκη και μάλιστα επί της ομάδας που κατέλαβε την τρίτη θέση στον όμιλο και θα διεκδικήσει μέσω των play off την άνοδο στην Α1.

Πρώτες σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Τελίδου και Μάντζου του Πιερικού Αρχέλαου με είκοσι επτά και δεκατρείς πόντους αντίστοιχα, με τις Τσάντα, Τριανταφύλλου και Πετρουσέφσκα (Πάνθηρες Καβάλας) να ακολουθούν με δέκα.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 7-0 στο 3’ 40”, κρατώντας τους Πάνθηρες στο μηδέν για 4’ 28”. Η διαφορά έφτασε στους εννέα (11-2) στο 5’ 24” και σε διψήφιο επίπεδο (17-7) στο 8’ 19”, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 19-11.

Ο γηπεδούχος ξέφυγε με δεκατέσσερις (27-13) στο 11’ 38”, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση και να πλησιάζουν μειώνοντας σε 29-23 στο 14’ 35”. Ένα επιμέρους 8-2 από την πλευρά της ομάδας της Κατερίνης διαμόρφωσε το 39-27 στο 17’ 54”, με το πρώτο ημίχρονο την βρίσκει μπροστά στο σκορ με 41-35 λόγω ενός 0-5 στα τελευταία σαράντα δύο δευτερόλεπτα.

Μόλις πενήντα δύο δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα η ομάδα της Καβάλας μείωσε σε απόσταση μίας κατοχής (41-39), με την απάντηση να έρχεται άμεσα από τις παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου, οι οποίες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενες με 57-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους έντεκα πόντους και με ένα 11-2 στα τελευταία 2’ 29” έφτασε στη νίκη με το τελικό 71-52.

Διαιτητές: Δώνης, Τσαπόγα.

Δεκάλεπτα: 19-11, 41-35, 57-44, 71-52.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 27 (6), Μάντζου 13 (1), Λάππα 2, Καρανικόλα 7 (1), Ζαμάνη 9 (3), Μπαγκλαρίδου, Ζαρκανέλα 4, Τσενεκίδου 4, Κιολέογλου 5 (1), Σωπιάδου, Πιπερίδου, Γελαστοπούλου.

Πάνθηρες ΑΚ Καβάλας (Χαντέλης): Τσάντα 10 (2), Παναγιωτίδου 8, Μαραβέγια 4, Τριανταφύλλου 10, Πετρουσέφσκα 6, Μαμαλίγκατζη 10, Παπαδοπούλου 4, Πιστιόλα, Μοσχίδου, Δασκαλοπούλου.