Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 50-62 από τον Πανσερραϊκό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πάλεψε, παρά τις ελλείψεις του, παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο κόντρα σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, αλλά κάποια νεκρά διαστήματα ήταν αρκετά για να τα εκμεταλλευτεί ο Πανσερραϊκός και να περάσει νικηφόρα από την Κατερίνη, πιάνοντας στους είκοσι εννέα βαθμούς τον Παναθλητικό, με την ομάδα των Συκεών να υπερτερεί στην ισοβαθμία λόγω της νίκης στο μεταξύ τους αγώνα και να βρίσκεται στην πρώτη θέση, με τον Πανσερραϊκό να είναι ένα σκαλί πιο κάτω.

Όσον αφορά τον Πιερικό Αρχέλαο, αυτή ήταν η όγδοη ήττα του σε δεκαπέντε αγώνες, η οποία τον υποχρέωσε σε υποχώρηση στην έβδομη θέση και πλέον απέχει τρεις νίκες τόσο από την ζώνη των play off, όσο και από αυτήν των play out.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Πανσερραϊκός, ο οποίος πήρε το προβάδισμα στο σκορ, με τον Πιερικό Αρχέλαο να βγάζει αντίδραση και να πλησιάζει σε απόσταση μίας κατοχής, ωστόσο ο φιλοξενούμενος κατάφερε να πάρει ξανά διαφορά στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και να προηγηθεί με 14-21.

Ο γηπεδούχος έκλεισε εκ νέου την ψαλίδα της διαφοράς, με τις ομάδες να μάχονται πόντο με πόντο, αλλά και πάλι η ομάδα των Σερρών στην τελική ευθεία του ημιχρόνου ξέφυγε και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 27-36.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να πετυχαίνει έντεκα πόντους, τον Πανσερραϊκό δεκατρείς και στο σκορ να διαμορφώνεται σε 38-49.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να φτάνει στη νίκη με το τελικό 50-62.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Μπουγλός Ι.

Δεκάλεπτα: 14-21, 27-36, 38-49, 50-62.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Μάντζου 23 (2), Μπουμπουλέντρα 5, Λάππα 8, Καρανικόλα, Σωπιάδου 2, Μπαγκλαρίδου 4, Τσενεκίδου 2, Ζαμάνη 2, Κιολέογλου 4.

ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 8 (1), Νάστου 22 (1), Τζιμορώτα, Δαμιανάκου, Γκομπετζισβίλι 16, Τζιαμπάζη 5 (1), Μπακιρτζίδου 6, Μαραγκού 5 (1).