Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 79-67 των Αετών Βέροιας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Ένα πολύ σημαντικό βήμα για την είσοδο στα play off και στη διεκδίκηση της ανόδου στη National League 1 έκανε ο Πιερικός Αρχέλαος, καθώς ήταν καλύτερος του αντιπάλου του, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις για σαράντα ένα δευτερόλεπτα και δίκαια έφτασε στην ενδέκατή του νίκη στο πρωτάθλημα, αποκτώντας ταυτόχρονα πλεονέκτημα δύο νικών από την ΚουΠα Κιλκίς που βρίσκεται μία θέση πιο χαμηλά.

Πλέον η ομάδα της Κατερίνης μπορεί να πετύχει και ακόμα καλύτερο πλασάρισμα, καθώς υπολείπεται μόλις μία νίκη από τους Αετούς Βέροιας που βρίσκεται στο τέταρτο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα. Με δεδομένο ότι απομένουν τέσσερις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος και με τρεις νίκες να χωρίζουν τον πρώτο από τον έκτο, οι εναπομείναντες αγώνες θα είναι καθοριστικοί στην προσπάθεια που θα κάνουν οι μνηστήρες της ανόδου για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει των play off.

Κορυφαίοι του Πιερικού Αρχέλαου, ο οποίος σε έναν ακόμα αγώνα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν οι Ράπτης (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Κοντσές (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κοχλιαρίδης (16 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Λιόλιος (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), ενώ από τους Αετούς Βέροιας ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος (17 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) και Δαχρέτζης (8 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 9-2 στο 4’ 44” και με 11-3 στο 6’ 13”, με τους Αετούς να αντιδρούν, να μειώνουν στην απόσταση στη μία κατοχή (14-11) στο 8’ 00” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-14 υπέρ του γηπεδούχου.

49” μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε με επτά (21-14), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα επιμέρους 4-13 και να προσπερνούν με 25-27 στο 15’ 29”. Ένα σερί οκτώ πόντων από την πλευρά των παικτών του Σταύρου Ευγενειάδη διαμόρφωσε το 35-29 στο 19’ 13” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-30.

Άλλο ένα 8-0 στα πρώτα 1’ 52” του τρίτου δεκαλέπτου έγραψαν το 45-30, με τη διαφορά στην συνέχεια να φτάνει έως και τους δεκαοκτώ πόντους (57-39) στο 16’ 36” και η περίοδος έκλεισε με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 61-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε αποφασισμένος να κλειδώσει τη νίκη, έφτασε στον συν είκοσι ένα (68-47) στο 33’ 12”, με την ομάδα της Βέροιας να καταφέρνει στα τελευταία δύο λεπτά να κλείσει την ψαλίδα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 79-67.

Διαιτητές: Παζώλης, Κοντογιάννης, Δώνης.

Δεκάλεπτα: 18-14, 37-30, 61-45, 79-67.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 11 (2), Κοχλιαρίδης 16 (4), Ράπτης 14, Καρκατσέλης 8 (1), Γκογκίδης 10 (1), Κοντσές 13 (1), Ιγγλέζος 2, Τσιόγκας 5 (1), Κοκτσίδης, Τρούμπαλος, Καρατζούλης.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Μπρουκς 9 (1), Δαχρέτζης 8 (2), Γάτσος 4, Σαχμπατιάν 10, Παπαδόπουλος 17 (1), Κόκκινος 11 (1), Νικάι 2, Ιωσηφίδης 2, Μητακίδης, Κούντας, Σαζακλίδης 4, Πάππου.