Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 58-64 από τους Τιτάνες Παλαμά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Ο Πιερικός Αρχέλαος, παρά το γεγονός ότι κυνηγούσε το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, δεν επέτρεψε στους Τιτάνες να αποσπαστούν στο σκορ, προσφέροντάς μας άλλη ένα θρίλερ στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούνται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με έντεκα νίκες, ενώ η ομάδα της Κατερίνης παρά την ήττα, δεν είχε απώλεια θέσης παραμένοντας έβδομη, μία νίκη πίσω από την έκτη ΚουΠα Κιλκίς και την ζώνη των play off.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Λόλας (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Σαριμπαλίδης Κ. (21 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ από το γηπεδούχο οι Ράπτης που έφτασε τα δέκα double double (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Ροδοστόγλου (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Τέλος, έντονα παράπονα υπάρχουν από τον Πιερικό Αρχέλαο για τη διαιτησία του αγώνα, όπως εκφράστηκαν στην επίσημη σελίδα του συλλόγου στα κοινωνικά δίκτυα, καθώς κάποια σφυρίγματα άλλαξαν το momentum του αγώνα και δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει με περισσότερες πιθανότητες τη νίκη.

Οι Τιτάνες προηγήθηκαν με 3-8 στο 2’ 45”, με τον Πιερικό Αρχέλαο αν ισοφαρίζει στους οκτώ πόντους στο 3’ 49” και χάρη σε ένα 4-0 στα τελευταία 3’ 07” του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 17-13.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο τρέχοντας ένα σερί επτά πόντων για το 17-20 στο 13’ 29” ενώ με ένα 0-5 ξέφυγαν με 21-28 στο 16’ 35” για να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 25-31.

Ο γηπεδούχος προσπέρασε με 32-31 στο 22’ 17”, με την ομάδα του Παλαμά να ανακτά το προβάδισμα να αποσπάται με οκτώ 36-44 στο 25’ 40” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-52.

Οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη έβγαλαν αντίδραση, επέστρεψαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας ξανά σε απόσταση μίας κατοχής (49-52) στο 34’ 00”, αλλά οι Τιτάνες σημείωσαν επτά αναπάντητους πόντους για να επαναφέρουν τη διαφορα σε διψήφιο επίπεδο (49-59) στο 35’ 36”. Ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατέθεσε τα όπλα, μείωσε εκ νέου σε 58-61 2’ 02” πριν το τέλος, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά στον εναπομείναντα χρόνο, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 58-64.

Διαιτητές: Τσάνταλη, Δικταπανίδης, Ντόντης.

Δεκάλεπτα: 17-13, 25-31, 42-52, 58-64.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδοστόγλου 18 (1), Λιόλιος 2, Ράπτης 13, Καρκατσέλης 3 (1), Γκογκίδης, Κοντσές 6, Κοχλιαρίδης 10 (1), Ιγγλέζος, Τσιόγκας 6.

ΓΣ Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 6, Τσούμας Σ. 10 (2), Τσούμας Γ., Σαριμπαλίδης Κ. 21 (3), Λόλας 19, Πανάγος 8 (2), Αντωνίου, Σφακιανός.