Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 76-54 του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 23η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Για κάτι περισσότερο από ένα δεκάλεπτο κατάφερε να προβάλει αντίσταση ο Απόλλωνας, με τον Πιερικό Αρχέλαο να πατά το πόδι στο γκάζι στην συνέχεια και να φτάνει σε μία εύκολη νίκη, η οποία τον ανέβασε στην έβδομη θέση της βαθμολογικής κατάταξης και εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή του για ένατη συνεχή χρονιά στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Μάντζου του Πιερικού Αρχέλαου με είκοσι τρεις πόντους, με την Τελίδου (Πιερικός Αρχέλαος) να ακολουθεί με είκοσι και την Κοτζαΐση (Απόλλων Πτολεμαΐδας) με δεκαέξι.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ξεκινά με ένα 5-0, να διατηρεί το προβάδισμά του και να ολοκληρώνει την περίοδο προηγούμενος με 18-13.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 33-28.

Η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να ανεβάσει το δείκτη της διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (48-36) κι εν συνεχεία να ξεπεράσει τους είκοσι κλείνοντας την περίοδο με το σκορ στο 61-39.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν κι αυτό ισορροπημένο, με τις παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 76-54.

Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης, Πάνος.

Δεκάλεπτα: 18-13, 33-28, 61-39, 76-54.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 20 (1), Μάντζου 23 (1), Λάππα 2, Καρανικόλα 6, Ζαμάνη 12 (4), Μπαγκλαρίδου 5, Ζαρκανέλα 4, Τσενεκίδου, Σωπιάδου 2, Πιπερίδου, Κιολέογλου 2.

ΓΑΣ Απόλλων Πτολεμαΐδας (Παπαδημητρίου): Κοτζαΐτση 16 (1), Βλαδίκα 11 (3), Πισιάνη 2, Γκανάτσιου 14, Μεντεσίδου 5 (1), Ξενικάκη, Μάντσου 4, Σωματάκη, Κρανιώτη 2.