Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 84-74 του Ολυμπιακού Βόλου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Πραγματοποιώντας κυριαρχική εμφάνιση για περίπου είκοσι επτά λεπτά και διαχειριζόμενος το προβάδισμά του στην συνέχεια, ο Πιερικός Αρχέλαος έφτασε στη νίκη και παρέμεινε σε τροχιά play off, πλησιάζοντας στη μία νίκη την έκτη ΚουΠα Κιλκίς.

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε μαχητικός, δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια μέχρι τέλους, μείωσε στους τέσσερις πόντους τριάντα τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Αυτή ήταν η ενδέκατη ήττα για την ομάδα του Βόλου, η οποία παραμένει στην ζώνη του απευθείας υποβιβασμού βρισκόμενος μία νίκη πίσω από την Λάρισα και τη δέκατη θέση που οδηγεί στα play out.

Κορυφαίος, από τον Πιερικό Αρχέλαο, ο οποίος είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν οι Τσιόγκας (22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο) και Ράπτης (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο). Από τον Ολυμπιακό Βόλου ξεχώρισαν οι Δελεντζές (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Σπανόπουλος (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 6-2 στο 3’ 04” κι εν συνεχεία έτρεξε ένα σερί δέκα πόντων για να ξεφύγει με 16-4 στο 5’ 25”. Στο 8’ 46” η διαφορά έφτασε στους δεκατέσσερις πόντους (24-10) για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 24-15 στο 9’ 58”.

Στο 13’ 02” ο γηπεδούχος ανέβασε ξανά το δείκτη της διαφοράς στους δεκατέσσερις (33-19), με το φιλοξενούμενο να τη ρίχνει ξανά σε μονοψήφιο επίπεδο (35-27) στο 15’ 38” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 41-32.

Οι παίκτες του Σταύρου Ευγειάδη ξεκίνησαν το δεύτερο μισό της αναμέτρησης σημειώνοντας έξι αναπάντητους πόντους για το 47-32 στο 21’ 29”, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστή της τιμή και στους δεκαεννέα πόντους (53-34) στο 22’ 47”. Ένα 0-6 από την ομάδα του Βόλου διαμόρφωσε στο 53-40 (24’ 15”) για να ακολουθήσει ένα επιμέρους 8-2 από την πλευρά του γηπεδούχου για το 61-42 στο 26’ 40”. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί επτά πόντων μειώνοντας σε 61-49 (28’ 39”) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το γηπεδούχο να προηγείται με 64-50.

Ο φιλοξενούμενος δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και μείωσε σε αρχικά σε 69-61 στο 33’ 08” κι εν συνεχεία σε 78-74 τριάντα τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Πιερικό Αρχέλαο να τρέχει ένα 6-0 στα τελευταία είκοσι εννέα δευτερόλεπτα και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 84-74.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Κλεπουσνιώτου, Εκίζογλου.

Δεκάλεπτα: 24-15, 41-32, 64-50, 84-74.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Κοχλιαρίδης 10 (2), Λιόλιος 15 (1), Ράπτης 18 (1), Καρκατσέλης, Γκογκίδης 3, Κοντσές 4, Ιγγλέζος 12 (2), Τσιόγκας 22 (3), Τρούμπαλος, Νούλας.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 8 (2), Νυδριώτης 11 (1), Λογοδότης Π. 11 (2), Πρέλεβιτς 11, Σπανόπουλος 11, Στεφόπουλος 2, Σιδηρόπουλος 5 (1), Δελεντζές 13, Τζαλαβάρας 2, Παρασχάκης, Πλεσιώτης.