Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 63-64 από τον Άρη Θεσσαλονίκης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος, σε ένα κλειστό καθ’ όλη τη διάρκειά του παιχνίδι, γνώρισε την ήττα με καλάθι στην εκπνοή του αγώνα και πλέον έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για την είσοδο στα play off, ενώ χρειάζεται δύο νίκες στους πέντε εναπομείναντες αγώνες για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την αποφυγή των play out και την απ’ ευθείας παραμονή στην κατηγορία.

Στον αντίποδα, ο Άρης παρέμεινε στην όγδοη θέση, έχοντας πλέον πλεονέκτημα δύο νίκων από την ένατη ΜΕΝΤ και την ζώνη των play out.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο δεν κατάφερε να το διατηρήσει και η ολοκλήρωση της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκαέξι πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 32-31.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκατέσσερις πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 46-45.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με το φιλοξενούμενο να αποδρά με τη νίκη από την Κατερίνη, ευστοχώντας στο φινάλε της αναμέτρησης και να επικρατεί με το τελικό 63-64.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Πάνος.

Δεκάλεπτα: 16-16, 32-31, 46-45, 63-64.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 25 (1), Μάντζου 13 (1), Μπουμπουλέντρα 8 (1), Λάππα 7, Καρανικόλα 4, Ζαμάνη, Μπαγκλαρίδου, Ζαρκανέλα 2, Τσενεκίδου 4, Κιολέογλου.

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης (Κωτούλης): Μπαλτζή 13, Καλογήρου 5, Γιάνταη 10, Βλάχου Μ. 5, Εφραιμίδου, Μάντζιου, Κοτζαμπαση, Τσιαρσιώτη 8, Κερασοβίτη 23 (3).