Του Κώστα Μωυσιάδη

Η Πυλαία επικράτησε εύκολα του ΑΠΟΕΛ με 33-22, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για το 1ο γύρο του EHF European Cup και πλέον μένει να επαναλάβει το ίδιο και στον αγώνα της Κυριακής (18/9), για να συνεχίσει την ευρωπαϊκή πορεία της.

Θυμίζουμε πως αυτή είναι η πρώτη έξοδο σε ευρωπαϊκή διοργάνωση για την ομάδα της Πυλαίας, ενώ την είχε εξασφαλίσει μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας την περασμένη σεζόν απέναντι στην ΑΕΚ.

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να επιβληθεί στους «κιτρινομπλε» έχοντας καταφέρει να πάρει διαφορά τεσσάρων τερμάτων (5-1), μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα και με τον Μανολούδη να πετυχαίνει τρία τέρματα της ομάδας του.

Με τη συμπλήρωση του 20λέπτου, η Πυλαία είχε ανεβάσει τη διαφορά στο +10 (14-4), με τον ΑΠΟΕΛ να μην μπορεί να αντιδράσει στην καλή αμυντική λειτουργεία των Θεσσαλονικιών. Η μεγάλη διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την Πυλαία να προηγείται 18-9 του ΑΠΟΕΛ, μετά από μισή ώρα αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βγάλει μια μικρή αντίδραση, η διαφορά που είχε χτίσει από το πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Πυλαίας δεν του έδωσε το δικαίωμα να πλησιάσει και γνώρισε την ήττα με 11 γκολ διαφορά (33-22).

Διαιτητές: Λιντεμπάουμ – Λαρόν (Ισραήλ).

Δίλεπτα: 3-4.
Πέναλτι: 1/2-0/1.

Πεντάλεπτα: 4-1, 6-2, 9-3, 13-4, 16-6, 18-9 (ημ.), 21-9, 23-12, 26-15, 28-19, 31-19, 33-22.

Πυλαία (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Μανωλούδης 6, Μέτσης 1, Τσαμεσίδης 4, Καραγκιοζόπουλος 1, Λατσάκου 3, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 4, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος 3, Αλεξανδρίδης 6, Κυριακίδης, Συγγιρίδης 2, Γιορανίδης 1, Αλατσατιάνος.

ΑΠΟΕΛ: Ρούσσος, Αστερής 1, Χατζηκάλης, Αντωνίου, Ν. Αντωνιάδης, Φωτίου 5, Χριστοδούλου 2, Γεωργιάδης, Γεωργίου 5, Χριστοφόρου, Κ. Αντωνιάδης 3, Ν. Χαραλάμπους 4, Κλ. Χαραλάμπους 2, Νικολάου, Μακρής, Γεωργίου.

Πηγή: Σπορ FM