Την πρόκριση στους «16» του CEV Women’s Challenge Cup πήρε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε και στην Τσεχία της Πρόστεχοφ με 1-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Πολυνοπούλου, Βίγκαρς, Ουίλιαμς, Τερζόγλου, Κλέπκου, Μιλάνοβα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Με «όπλο» του το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική διαφορά στους πρώτους πόντους, έχοντας ως επιθετικές πρωταγωνίστριες τις Ουίλιαμς και Μιλάνοβα, 5-11. Στα μέσα του σετ, η Πρόστεχοφ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Δικεφάλου, μειώνοντας στο σκορ, 14-16. Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα του, δημιουργώντας σημαντική διαφορά στην τελική ευθεία, 17-21. Με την Μιλάνοβα να βγαίνει… μπροστά στις τελευταίες επιθέσεις, ο ΠΑΟΚ με 22-25 έκανε το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά, έχοντας την ψυχολογία από την κατάκτηση του πρώτου, 7-12. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ίδια, καθώς ο Δικέφαλος έμεινε σε χαμηλά ποσοστά επιθετικά, κάτι το οποίο επέτρεψε στην Πρόστεχοφ να κάνει την ανατροπή, 16-13. Στην τελική ευθεία οι γηπεδούχες είχαν σημαντική διαφορά, 19-15, την οποία μείωσε ο ΠΑΟΚ βγάζοντας αντίδραση, 20-19. Σ’ εκείνο το σημείο, η Πρόστεχοφ… έτρεξε 4-0 σερί, 24-19, το οποίο φάνηκε καταδικαστικό για το 25-21, το οποίο έφερε το 1-1 στα σετ.

Με χαρακτήρα αντεπίθεσης και ψυχή, ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ μπήκε συγκεντρωμένος, θέλοντας να τελειώσει την υπόθεση πρόκρισης, χωρίς να μπει σε περαιτέρω… περιπέτειες. Με «όπλο» του την υποδοχή (62%), ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα από την αρχή, 7-8, το οποίο διατήρησε μέχρι τα μέσα, 15-16. Σ’ ένα κλειστό σετ, όσον αφορά τις διαφορές των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την τελική ευθεία, 20-21. Σ’ εκείνο το σημείο, απέδειξε την αγωνιστική του ανωτερότητα και με 22-25 έκανε το 1-2, το οποίο του έδωσε και την πρόκριση από νωρίς.

Έχοντας την ψυχολογία της κατάκτησης του τρίτου σετ, αλλά και της πρόκρισης, ο ΠΑΟΚ μπήκε «φουριόζος» στο τέταρτο σετ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα από νωρίς, 0-7. Η Πρόστεχοφ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του σετ να… τιθασεύσει τις… ορέξεις των παικτριών του Δικεφάλου, με την διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα έως το τέλος, 12-19. Κάνοντας εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος, ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη με 1-3, «υπογράφοντας» την πρόκριση με δύο νίκες.

Στην φάση των «16» του CEV Women’s Challenge Cup, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες νοκ-άουτ το νικητή του ζευγαριού Λέφσκι Σόφιας-Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Οι δύο ομάδες παίζουν σήμερα (16/11, 21:00), με το σκορ του πρώτου αγώνα να είναι 0-3 υπέρ της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην Βουλγαρία.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 22-25, 17-25 σε 105′.