Την πρόκριση στους «16» του CEV Cup πήρε ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας την Μλάντοστ με 3-0 στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο του δεύτερου αγώνα της φάσης των «32».

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μούχλια, Φαν Χάρντερεν, Μπλάνκεναου, Γάτση, Τακουρίδη, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Σ’ ένα άκρως ισορροπημένο πρώτο σετ, στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι και τα μέσα του, ο Δικέφαλος προσπαθούσε να ανεβάσει ρυθμό για να ανοίξει την διαφορά. Βάζοντας στο παιχνίδι του το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο, 18-14, μεταφέροντας το άγχος στους Κροάτες. Με σταθερά καλή απόδοση, οι «ασπρόμαυροι» κράτησαν την Μλάντοστ σε απόσταση ασφαλείας σε όλη την τελική ευθεία, κάνοντας το 1-0 με 25-18.

Το δεύτερο σετ «σημαδεύτηκε» από τα σκαμπανεβάσματα των δύο ομάδων, οι οποίες είχαν καλά διαστήματα από… ξεσπάσματα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα στο σετ, 6-8, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και έκανε την ανατροπή στα μέσα, 14-11. Η Μλάντοστ έβγαλε αντίδραση και ανέτρεψε το σκορ, 17-18, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει το καλό του πρόσωπο στην τελική ευθεία, δημιουργώντας ξεκάθαρο προβάδισμα, 23-19. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο να κάνει το 2-0 με 25-21, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στους «16».

Στο τρίτο σετ, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε περισσότερους αθλητές του, θέλοντας να δώσει αγωνιστικό ρυθμό στην ομάδα του. Ακόμα ένα ισορροπημένο σετ, ήταν το τρίτο, στο οποίο ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα, και το διατηρούσε, 17-14. Δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα από τους Κροάτες, ο Δικέφαλος με 25-20 έκανε το 3-0, και πήρε τη νίκη.

Ο Δικέφαλος στην φάση των «16» θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες νοκ-άουτ, την ιταλική, Μιλάνο. Οι αγώνες συμφώνα με το επίσημο καλεντάρι της CEV στις 12-14/12 (εντός έδρας) και 19-21/12 (εκτός έδρας).

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-20 σε 75′.

Διαιτητές: Μακόφσκι (Πολωνία), Φεστί (Αλβανία).