Για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «8» του CEV Women’s Challenge Cup, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα της Πέμπτης 11 Ιανουαρίου, στο PAOK Sports Arena, την γερμανική. Βισμπάντεν, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Ουίλιαμς, Κυπαρίσση, Οικονομίδου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα από την αρχή, 3-8, το οποίο συνέχισαν να διατηρούν μέχρι τα μέσα, 7-16. Ο Δικέφαλος έψαξε τις λύσεις, ωστόσο τα χαμηλά ποσοστά στην υποδοχή δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει στο σκορ, με τις «Γερμανίδες» να έχουν σημαντικό προβάδισμα στην τελική ευθεία, 13-20. Οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν μία μικρή αντίδραση, μειώνοντας σε 18-23, ωστόσο το 18-25 διαμόρφωσε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ έδειξε το καλό του πρόσωπο, και παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στην αρχή, 8-12 αλλά και στα μέσα, 10-15, βρήκε τις λύσεις, φέρνοντας το σετ στα ίσια, 15-15. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι μαζί στο σκορ, 18-19, με την τύχη του σετ να είναι… ανοιχτή. Στην τελική ευθεία, ΠΑΟΚ και Βισμπάντεν ξεκίνησαν από κοινή αφετηρία, 22-22. Σ’ εκείνο το σημείο ωστόσο, οι αντίπαλες… έτρεξαν σερί, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 22-25, 0-2.

Στο ψυχολογικό πλεονέκτημα, μετά την κατάκτηση του δεύτερου σετ, «πάτησε» η Βισμπάντεν, η οποία δημιούργησε από νωρίς προβάδισμα, 6-13. Ο Δικέφαλος φανερά επηρεασμένος από την κατάληξη του δεύτερου σετ, δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, με την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα, 8-18. Δίχως να αλλάξει η εικόνα του σετ, η Βισμπάντεν έκανε το 0-3 με 14-25.

Η «ρεβάνς» στην Γερμανία, είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου και ώρα 20:30, με τον ΠΑΟΚ να χρειάζεται «καθαρή» νίκη με 0-3 ή 1-3, και την κατάκτηση του «χρυσού» σετ, για να πάρει την πρόκριση.

Τα σετ: 18-25, 22-25, 14-25 σε 70′.