Δύο ακόμα βαθμούς άφησε ο Πανσερραϊκός στην έδρα του καθώς έφερε ισοπαλία 0-0 με την Ξάνθη  για την 30η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Super League 2, με τις δύο ομάδες να έχουν στιγμές για το γκολ.

Τα «Λιοντάρια» πραγματοποίησαν ένα καλό πρώτο εικοσάλεπτο στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες με τον Κόντσι και Ντίαζ.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στη Ξάνθη που έχασε κλασικές ευκαιρίες για γκολ, μεσά σε Καταρρακτώδης βροχή.

Η Ξάνθη αγωνιστικέ χωρίς έξι βασικούς ενώ στην σύνθεση της, αγωνιζόταν δύο ποδοσφαιριστές από την Κ-17.

Το πρώτος μέρος τις αναμέτρησης στιγματίστηκε από τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του Κόντσι στο γόνατο που αποχώρισε με το φορείο στο 27ο λεπτό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αναστασόπουλος (Χαλκιδικής), με βοηθούς τον Μαλανδρή (Χαλκιδικής) και τον Νταβέλα (Μακεδονίας).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Διγκόζης): Κατσίκας, Γιανναράκης, Κεφαλάς, Ντανιελάν, Πίντο, Μαρκιόνι (75′ Φουάσης), Κρητικός, Καραμπέρης, Κόντσι (27′ λ.τ Βάντερσον), Σοφιανός (59′ Μασκανάκης), Ντίαζ.

ΞΑΝΘΗ (Ανυφαντάκης): Τσομπανίδης, Τζανακάκης, Μιχαήλ, Μπάτζιος, Κρητικός (90+1′ Τανσού), Θυμιάνης, Τσέλιος (90+2′ Κιτάμπα), Τσελεμπάκης, Γκόμεζ, Δημητριάδης, Γκάβριτς (61′ Αλί Μπάμπα).

Πηγή: serresmegasport