Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 49-67 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, η άμυνά της περιόρισε τον Βαφύρα και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 6-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα και των δύο ομάδων βελτιώθηκε, με τη φιλοξενούμενη να διευρύνει το προβάδισμά της και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 22-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος ισορρόπησε το παιχνίδι, με την ομάδα της Κατερίνης να διατηρεί σε σταθερά επίπεδα το προβάδισμά της και το σκορ να διαμορφώνεται σε 34-50.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με την ΑΓΕ Πιερίας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 49-67.

Διαιτητές: Φελεκίδης – Κορμεντζάς.

Δεκάλεπτα: 6-15, 22-37, 34-50, 49-67.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Ζιώγας 2, Τσιμήτρης, Ευαγγελόπουλος 18 (2), Παπακώστας, Γερονάτσιος 3 (1), Λαγαμτζής 9, Ασλανίδης, Στεφάνου 6 (2), Ντακαρέλας 2, Στεφανίδης 9, Γκιμπής.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Αποστόλου 3, Μωυσίδης 10 (2), Βαϊτσόπουλος 3, Παπαδόπουλος 15 (4), Καρατόλιος 2, Γκαβοτάσιος 8, Βαφόπουλος 16, Κουρκούτας 4, Ασαρίδης, Γαβαλάς 4, Ζαπαντιώτης, Αργυρόπουλος 2.