Ήταν το ξεκίνημα που ήθελε η Εθνική μας ομάδα: 14-12 την Ουγγαρία και ποδαρικό με το δεξί στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης στο Αϊντχόφεν. Μια μεγάλη νίκη, τονωτική ένεση για τη συνέχεια και ώθηση για τους υψηλούς στόχους που έχει θέσει η δευτεραθλήτρια Ευρώπης.

Ντέρμπι περιμέναμε, ντέρμπι είδαμε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά στο τέλος η σφραγίδα ήταν ελληνική: Στο 1:57 η εκπληκτική Αθηνά-Δήμητρα Γιαννοπούλου έκανε το 12-11 στη παραπάνω), βγάλαμε την άμυνα, το γκολ της Νικόλ Ελευθεριάδου στο 1:00 για το 13-11. Γρήγορα η Κέζτελι το 13-12 (00:54), αλλά η Έλενα Ξενάκη στα 00:23, σφράγισε τη μεγάλη νίκη (14-12).

Η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά να μην μπορεί να πάρει διαφορά στο σκορ. Η Ουγγαρία έβρισκε τον τρόπο να ισοφαρίζει. Το τέρμα στην παραπάνω της Ειρήνης Νίνου στα 4:23 της δεύτερης περιόδου έδωσαν για πρώτη φορά τον αέρα δυο τερμάτων (6-4) στην ομάδα μας. Οι Μαγυάρες όμως στα 3:04 ισοφάρισαν με την Κριστίνα Γκάρντα σε 6-6 (με τον ίδιο τρόπο, με παραπάνω) που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στα 5:51 της τρίτης πλέον περιόδου η Ουγγαρία (με σερί 3-0) πήρε το προβάδισμα 7-6 για πρώτη φορά μετά το αρχικό 1-0, αλλά η Αθηνά-Δήμητρα Γιαννοπούλου σκόραρε για την ομάδα μας μετά από επτά λεπτά. Η Μαργαρίτα στα 2:26 έκανε το 8-8, βρίσκαμε λύσεις στις ευκαιρίες με παραπάνω, σε παρόμοια ευκαιρία η Γιαννοπούλου (τρίτο προσωπικό της τέρμα , με 3/3 σουτ) ισοφάρισε 10-10 (6:29 από τη λήξη), στα 5:04 η Μαρία Πάτρα έδωσε μετά από ώρα προβάδισμα στην ομάδα μας με 11-10.