Η έναρξη της φετινής προσπάθειας του Παναθηναϊκού στο Τσάμπιονς Λιγκ επιτραπέζιας αντισφαίρισης γυναικών επιφύλαξε οριακή ήττα. Στην πόλη Ρέους της Ισπανίας και στη δεύτερη διαδοχική χρονιά του στο κορυφαίο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ομάδων έδωσε πολύ δυνατή και με διακυμάνσεις αναμέτρηση για το 1ο γκρουπ με την Girbau Vic TT από τη διοργανώτρια χώρα. Στο αρχικό 0-1 απάντησε με δύο νίκες (μία από την Κατερίνα Τόλιου και μία από την Άνα Τοφάντ), αλλά στο τέλος έχασε 3-2 με την Κωνσταντίνα Παρίδη να κλείνει τον αγώνα. Ο όμιλος στο στάδιο 1 της διοργάνωσης έχει δρόμο, οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού συνεχίζουν αύριο 22/09 την προσπάθειά τους, αλλά σίγουρα αυτή η ήττα δυσκολεύει κι άλλο το έργο τους για την κατάκτηση μίας από τις δύο πρώτες θέσεις, που οδηγούν στο στάδιο 2. Για τη 2η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός συναντά αύριο Παρασκευή την SKST Plus Hodonin από την Τσεχία και χρειάζεται απαραίτητα τη νίκη. Στις 5μμ Ελλάδας αρχίζει το ματς και μεταδίδεται ζωντανά στο λινκ.

Ζει πρώτα απ’ όλα μία ακόμα σημαντική εμπειρία στην Ευρώπητο αθηναϊκό σωματείο και μέσα από το τριήμερο των αγώνων στην έδρα της πρώην ομάδας της Τόλιου, της Ρέους, προσπαθεί να πάρει ό,τι μπορεί περισσότερο. Ο σημερινός αγώνας ήταν ισορροπημένος και το αβαντάζ της Girbau Vic TT ήταν η παρουσία της Γιαπωνέζας Άιρι Άμπε, η οποία επικράτησε και στα δύο ατομικά παιχνίδια της.

Η Τόλιου ενδιάμεσα επικράτησε με ανατροπή και στο goldensetτης Σαρλότ Κάρεϊ από τη Μ. Βρετανία και η Σλοβένα Τοφάντ της Ισπανίδας Σολ στα τέσσερα σετ. Στο φινάλε η Παρίδη ήταν «μέσα» στο ματς, όμως δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της για να πάρει ένα σετ και να φέρει σε πιο δύσκολη θέση την Κάρεϊ.

Αναλυτικά η εξέλιξη Παναθηναϊκός-Girbau-Vic TT 2-3:

• Άιρι Άμπε-Κωνσταντίνα Παρίδη 3-0 (11-6, 11-2, 11-8)
  • Σαρλότ Κάρεϊ-Κατερίνα Τόλιου 2-3 (11-9, 11-6, 9-11, 4-11, 0-6)
  • Σίλβια Σολ-Άνα Τοφάντ 1-3 (7-11, 14-12, 7-11, 9-11)
  • Άμπε-Τόλιου 3-0 (11-3, 11-7, 11-7)
  • Κάρεϊ-Παρίδη 3-0 (11-9, 12-10, 11-4)

To υπόλοιπο πρόγραμμα των αγώνων του Παναθηναϊκού, όπως αναφέρεται με τοπικές ώρες στην ιστοσελίδα της ETTU (σ.σ. μία ώρα πίσω από την Ελλάδα η Ισπανία):