Κόντρα στο απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του Challenge Cup, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, αλλά ηττήθηκε με 3-2 σετ (20-25, 25-23, 23-25, 25-22, 6-15) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Στο -έως τώρα- πιο δύσκολο ματς της φετινής σεζόν, για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, ο Θρύλος γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από μία μεγάλη δύναμη του κορυφαίου ιταλικού πρωταθλήματος και μάλιστα, θα μπορούσε να είχε πάρει και κάτι περισσότερο, αφού όλα τα σετ κρίθηκαν στο… νήμα, με εξαίρεση το τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός έχασε οριακά το πρώτο σετ, ισοφάρισε στο δεύτερο και «άγγιξε» την ανατροπή στο τρίτο, το οποίο έχασε μέσα από τα… χέρια του, αφού ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Μεγάλη «μάχη» και στο τέταρτο σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να κάνουν το 25-22 και να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ. Στη ρεβάνς στην Ιταλία, στις 6/12, τα κορίτσια του Θρύλου θα αγωνιστούν χωρίς άγχος και θα διεκδικήσουν ό,τι καλύτερο μπορούν. Ο Ολυμπιακός δείχνει βρίσκει το ρυθμό του και έχει επιστρέψει στα καλά παιχνίδια, ενώ τώρα, έχει μπροστά του ένα σημαντικό εκτός έδρας ματς με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Με επίθεση της Νίζετιχ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 6-4, στο ξεκίνημα του ματς, με τη Νοβάρα να ξεφεύγει, στη συνέχεια, με +3 (9-12). Η Κούμπουρα μάζεψε ξανά τη διαφορά στους δύο πόντους (10-12), όμως η ιταλική ομάδα έφτασε στο +4 (10-14, 12-16). Πλασέ της Μλέινκοβα και 16-13, με τον Θρύλο να πλησιάζει και πάλι στο -2 (16-18), με εξαιρετικό μπλοκ της Φαριόλ, ενώ η Μλέινκοβα «έγραψε» το 20-18. Οι φιλοξενούμενες, ωστόσο, έφτασαν στο 22-18 και 23-19 και παρά το μπλοκ άουτ της Μλέινκοβα (20-23), κατέκτησαν το πρώτο σετ (0-1), με 25-20.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, η Νοβάρα ισοφάρισε σε 3-3, μετά το 3-1 των «ερυθρόλευκων», με την Κούμπουρα να δίνει ξανά προβάδισμα, πρώτα 4-3 και στη συνέχεια, 5-4. Η Νοβάρα προσπέρασε (6-8), η Μλέινκοβα μείωσε σε 8-7 και ισοφάρισε σε 8-8 και 9-9, με την Καράρο να κερδίζει άσσο, για το 10-9. Νέα ισοφάριση (11-11) από την Μλέινκοβα, με ωραίο καρφί, με την Εμμανουηλίδου να μειώνει, στη συνέχεια, σε 15-14 και 16-15. Η Νίζετιχ μείωσε σε 20-18 και 20-19, η Μλέινκοβα σε 21-20 και η Εμμανουηλίδου σε 22-21, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 22-22, μετά από άουτ επίθεση των Ιταλίδων. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με μπλοκ άουτ της Μλέινκοβα, προσπέρασε (23-22), σε ένα κρίσιμο σημείο, με την Τσέχα ακραία να κάνει και το 24-22, με εξαιρετικό χτύπημα! Η Νοβάρα μείωσε σε 24-23, όμως η Εμμανουηλίδου σήκωσε «τείχος» και με μπλοκ, έδωσε το σετ (1-1) στις «ερυθρόλευκες», με 25-23.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο τρίτο σετ και με φοβερό μονό μπλοκ της Νίζετιχ, ξέφυγε με +3 (6-3), με την Αργεντίνα ακραία να «γράφει» και το 7-4, αλλά και το 8-5, με μπλοκ άουτ. Μπλοκ της Καράρο και 9-6 ο Θρύλος, ο οποίος με τρεις πόντους της Μλέινκοβα, έφτασε στο +4 (10-7, 11-7, 12-8). Με πλασέ της Νίζετιχ, οι «ερυθρόλευκες» πήραν τη μεγαλύτερη τους διαφορά (+5), φτάνοντας στο 13-8, ενώ η Κούμπουρα έκανε το 14-10. Η Νίζετιχ «χτύπησε» ξανά, με μπλοκ άουτ, για το 15-11, ενώ έκανε και το 18-15. Άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων και 20-18 ο Ολυμπιακός, ο οποίος ισοφαρίστηκε (20-20), μετά από δύο διαδοχικά λάθη στην επίθεση, όμως η Νίζετιχ έδωσε και πάλι το προβάδισμα (21-20). Μετά από μεγάλο ράλι, η Νοβάρα προσπέρασε (21-22), όμως η Εμμανουηλίδου ισοφάρισε σε 22-22, με μπλοκ άουτ, μετά από πρώτο χρόνο. Νέα ισοφάριση (23-23) από την Νίζετιχ, όμως η Νοβάρα έφτασε στο 25-23 και στο 2-1, με τον Θρύλο να χάνει «δικό του» σετ, αφού ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, η Μλέινκοβα ισοφάρισε σε 2-2 και η Κούμπουρα έδωσε «αέρα» δύο πόντων (4-2), με την Νίζετιχ να κάνει το 6-4, με δυνατό καρφί. Λάθος των Ιταλίδων και +3 (7-4) οι «ερυθρόλευκες», προβάδισμα που διατήρησε (10-7) η Μλέινκοβα. Ωστόσο, με δύο λάθος επιθέσεις του Ολυμπιακού, η Νοβάρα μείωσε σε 10-9 και στη συνέχεια, πήρε «κεφάλι» στο σκορ (11-12). Η ιταλική ομάδα αύξησε τη διαφορά της στο +5 (13-18), αλλά η Τσιτσιγιάννη «απάντησε» και μείωσε σε 18-14 και 18-15, με τον Θρύλο να πλησιάζει σε 18-16, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων. Μπλοκ της Εμμανουηλίδου και οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν κοντά (17-19) στη Νοβάρα, με την Μλέινκοβα να μειώνει σε 19-18, με τον ίδιο τρόπο. Νέο μπλοκ, αυτή τη φορά από τη Φαριόλ και 19-19 ο Ολυμπιακός, με την Τσιτσιγιάννη να ισοφαρίζει εκ νέου, σε 20-20. Ο Θρύλος δεν σταμάτησε εκεί όμως, με την Φαριόλ να κάνει το 23-21, με μπλοκ και τη Νίζετιχ να ισοφαρίζει σε 2-2 σετ, με δύο διαδοχικούς πόντους, για το 25-22!

Με 1-0 «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκες» στο τάι μπρέικ, μετά από εξαιρετική επίθεση της Μλέινκοβα, όμως η Νοβάρα «έτρεξε» 7-0 σερί και ξέφυγε με +6 (1-7). Η Κούμπουρα μείωσε σε 7-2, οι Ιταλίδες «απάντησαν» (2-8) και η Φαριόλ έκανε το 8-3, με πρώτο χρόνο. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 11-4 και 12-5, η Κούμπουρα πήρε το μπλοκ άουτ (6-12), αλλά οι Ιταλίδες έφτασαν στο 15-6 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 23-25, 25-22, 6-15 σε 116′.