Ετοιμη να γράψει άλλη μία «χρυσή» σελίδα στην ιστορία της είναι η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία βρίσκεται μπροστά σε μία ακόμη τεράστια ευρωπαϊκή πρόκληση. Ο Θρύλος, με ελληνικό «κορμό», προκρίθηκε για 13η φορά σε ευρωπαϊκό τελικό (και έκτο τελικό πρωταθλήματος Ευρώπης), στη γυναικεία υδατοσφαίριση! Στον ημιτελικό του Final-4 του Champions League στη Βαρκελώνη, οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν με 16-12 την ισπανική Ματαρό και προκρίθηκαν θριαμβευτικά στον κυριακάτικο (21/4) τελικό. Με σπουδαία εμφάνιση στην τρίτη περίοδο (6-2), σημαντικές αποκρούσεις της Σταματοπούλου και πρώτη σκόρερ την Ελευθεριάδου, με επτά γκολ (!), η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη πέτυχε τον πρώτο της στόχο στο Final-4 της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, κερδίζοντας μία πανίσχυρη ισπανική ομάδα στην Ισπανία, στον κρίσιμο ημιτελικό, γεμίζοντας με υπερηφάνεια την Ελλάδα και τον ελληνικό αθλητισμό. Αύριο στις 15:00 (LEN TV), στον τελικό, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την εξίσου ισχυρή Σαμπαντέλ στην υπερσύγχρονη «Piscina Nova de l’ Escullera», με στόχο το όγδοο ευρωπαϊκό του τρόπαιο και τέταρτο πρωτάθλημα Ευρώπης (Euroleague, Champions League).

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Ελευθεριάδου (4:22), ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ (1-0), όμως δέχθηκε την «απάντηση» με τον ίδιο τρόπο και ισοφαρίστηκε (1-1). Η Β. Πλευρίτου έδωσε και πάλι το προβάδισμα (2-1) στον Θρύλο, με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, στο 1:15, αλλά η Ματαρό ισοφάρισε ξανά σε 2-2, σκορ με το οποίο «έκλεισε» το πρώτο οκτάλεπτο. Η ισπανική ομάδα «μπήκε» πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε για πρώτη φορά (2-3), αλλά οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και με τέρματα των Σιούτη (6:02) και Ελευθεριάδου (5:12), πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (4-3). Νέα ανατροπή στο ματς, με την Ματαρό να «τρέχει» 3-0 σερί και να προσπερνάει με +2 (4-6), εκμεταλλευόμενη τη χαλάρωση του Ολυμπιακού. Με εξαιρετικό γκολ από την περιφέρεια, η Σιούτη μείωσε σε 6-5, στο 2:23 και έτσι, ο Θρύλος ολοκλήρωσε το ημίχρονο με ένα τέρμα πίσω.

Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν φανταστικό τρίτο οκτάλεπτο, στο οποίο σημείωσαν έξι γκολ και δέχθηκαν μόλις δύο, παίρνοντας προβάδισμα με 11-8, με τέρμα της Β. Πλευρίτου (0:51). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Ελευθεριάδου ανέβασε τη διαφορά στο +5 (14-9), στο 3:48, η Σιούτη «έγραψε» το 15-10 (2:58), με την Ελ. Πλευρίτου να κάνει το 16-11, 1:59 για το φινάλε. Η Ματαρό μείωσε σε 16-12, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, με το οποίο ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Final-4 του Champions League.

Οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 6-2, 5-4.

Διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 4:22), 1-1 Φαν ντε Κραατς (πέναλτι, 2:17), 2-1 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 1:18), 2-2 Φαν ντε Κραατς (φουνταριστό, 0:58)

2ο οκτάλεπτο: 2-3 Νόγκε (περιφέρεια, 7:37), 3-3 Σιούτη (π/π, 6:01), 4-3 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 5:12), 4-4 Μπερτράν (π/π, 3:57), 4-5 Άννα Εσπάρ (π/π, 3:30), 4-6 Κέσθελι (περιφέρεια, 2:49), 5-6 Σιούτη (περιφέρεια, 2:23)

3ο οκτάλεπτο: 6-6 Χυδηριώτη (π/π, 7:25), 6-7 Μπερτράν (περιφέρεια, 7:12), 7-7 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 6:50), 7-8 Κέσθελι (π/π, 6:13), 8-8 Ελευθεριάδου (π/π, 4:44), 9-8 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 3:36), 10-8 Τριχά (κόντρα, 1:47), 11-8 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:51)

4ο οκτάλεπτο: 11-9 Κέσθελι (περιφέρεια, 7:39), 12-9 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 7:18), 13-9 Χυδηριώτη (2 μέτρα, 6:24), 14-9 Ελευθεριάδου (κόντρα, 3:48), 14-10 Νόγκε (περιφέρεια, 3:35), 15-10 Σιούτη (φουνταριστό, 2:58), 15-11 Φαν ντε Κραατς (περιφέρεια 2:28), 16-11 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 1:59), 16-12 Σέβενιτς (φουνταριστό, 0:13)

Ολυμπιακός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 7, Τριχά 1, Ξενάκη, Σιούτη 3, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Σάντα, Βασιλική Πλευρίτου 2, Δρακωτού, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο.

Ματαρό (Ντανιέλ Μπαγιάρτ): Τέρε Μάρτι, Μορέλ, Φαν ντε Κρατς 3, Γκουιράλ, Σέβενιτς 1, Κέζτελι 3, Καμπράι, Νόγκουε 2, Αβένιο, Μπερτράν 2, Εσπάρ 1, Κλαβέρια, Αρτς.