Την πρόκριση στους «32» του CEV Women’s Challenge Cup πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στη Κύπρο της Ολυμπιάδας Νεάπολης με 2-3 σετ, στο πλαίσιο του 2ου αγώνα της φάσης των «64» του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Μιλάνοβα, Ουίλιαμς, Τσούμπα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, 9-9. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες πήραν ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων, 15-10. Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο σκορ, 18-16, ωστόσο η Ολυμπιάδα ανέβασε σε κομβικό σημείο την διαφορά, 22-16. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με το 25-20 να δημιουργεί το 1-0 στα σετ.

Νευρικά μπήκε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 11-3. Ο Δικέφαλος ανέβαζε την απόδοσή του σταδιακά, βγάζοντας αντίδραση και μειώνοντας στο σκορ, 18-14. Στην τελική ευθεία ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας έκανε το 21-15 σε 23-22, μπαίνοντας δυναμικά στην διεκδίκηση του σετ. Με άουτ σερβίς του Δικεφάλου η Ολυμπιάδα δημιούργησε σετ-μπολ, 24-22, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-23, ωστόσο το 25-23 έκανε το 2-0.

Με διάθεση να μειώσει στα σετ μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, παρουσιάζοντας το καλό του πρόσωπο. Μπορεί η αρχή του σετ να ήταν ισορροπημένη, 10-11, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά ο Δικέφαλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, παίρνοντας σαφές προβάδισμα, 10-16. Πιέζοντας στην υποδοχή των «Κύπριων» και έχοντας πολύ καλή αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα… ασφαλείας στην τελική ευθεία, 13-21, κατακτώντας το τρίτο σετ με 16-25, 2-1.

Στο τέταρτο σετ, αν και οι γηπεδούχες είχαν προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 12-9, ο ΠΑΟΚ, με εκπληκτικές Τερζόγλου και Τσούμπα αλλά και συνολική πολύ καλή εικόνα, έκανε την ανατροπή και πήρε τα… ηνία του σετ, 13-18. Στην τελική ευθεία η Ολυμπιάδα μείωσε, 20-22, ωστόσο ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα του και με 22-25 έβαλε τέλος στα όνειρα των «Κύπριων», παίρνοντας την πρόκριση από το 4ο σετ, 2-2.

Στο διαδικαστικού χαρακτήρα τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ έπαιξε για να συνδυάσει την πρόκρισή του και με νίκη. Έχοντας το προβάδισμα στα μέσα του πέμπτου σετ, 5-8, ο Δικέφαλος «έχτισε» την κυριαρχία του. Η Ολυμπιάδα μπορεί να μείωσε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και με 13-15 έκανε το 2-3, παίρνοντας και τη νίκη.

Στην Φάση των «32» του θεσμού, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει σε «διπλό» αγώνα νοκ-άουτ την Πρόστεχοφ από την Τσεχία, με τα παιχνίδια να διεξάγονται στις 14-16/11 (εκτός έδρας) και 21-23/11 (εντός έδρας).

Τα σετ: 25-20, 25-23, 16-25, 22-25, 13-15.