Μεγάλο βήμα πρόκρισης για τους «8» του CEV Women’s Challenge Cup έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 0-3 σετ, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της φάσης των «16» του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βίγκαρς, Πολυνοπούλου, Τερζόγλου, Οικονομίδου, Μιλάνοβα, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, με τις γηπεδούχες να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα, 8-7. Στα μέσα του σετ, οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία των παικτριών του Δικεφάλου στην υποδοχή, αυξάνοντας το προβάδισμα τους, 16-12. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στην τελική ευθεία, και έχοντας ως επιθετικές πρωταγωνίστριες τις Ουίλιαμς και Οικονομίδου, έκανε την ανατροπή, 19-21, παίρνοντας ψυχολογία. Σε κρίσιμο σημείο οι «ασπρόμαυρες» πήραν διαφορά, δημιούργησαν τρία σετ μπολ, 21-24, κατακτώντας το πρώτο σετ με 22-25, 0-1.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, έχοντας τη ψυχολογία υπέρ του, ξεκίνησε δυναμικά, έχοντας από την αρχή το προβάδισμα, 7-8. Με καλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, και καλό μπλοκ, οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα από τα μέσα, 14-16, έως και την τελική ευθεία, 19-21. Παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τις Τερζόγλου και Οικονομίδου, ο Δικέφαλος διατήρησε την Ντιναμό σε απόσταση ασφαλείας, κατακτώντας και το δεύτερο σετ, με 21-25, κάνοντας το 0-2.

Το τρίτο σετ ήταν οριακό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικούς στόχους. Η Ντιναμό για να παραμείνει στο παιχνίδι, και ο ΠΑΟΚ για να πάρει μία «καθαρή» νίκη η οποία θα του δώσει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, καθόλη την διάρκεια του σετ, με τον Δικέφαλο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στα μέσα, 15-16, το οποίο ανέτρεψε η Ντιναμό στη τελική ευθεία, 21-20. Με τις δύο ομάδες να είναι σε κοινή αφετηρία σε κομβικό σημείο, 23-23, ο ΠΑΟΚ με σερί 0-2 έκανε το 23-25, κερδίζοντας τις «Κροάτισσες» με 0-3 σετ.

Ο επαναληπτικός αγώνας στο PAOK Sports Arena, είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00.