Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-2 σετ από το Ανατόλια, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Μετά το ισορροπημένο ξεκίνημα, το Ανατόλια προηγήθηκε με 5-9, με τον Αρχέλαο να αντιδρά και να προσπερνά με 12-10. Η συνέχεια άνηκε στις φιλοξενούμενες, οι οποίες πήραν πέντε αναπάντητους πόντους και πέρασαν μπροστά με 12-15, δεν πτοήθηκαν από τη μείωση του σκορ από πλευράς Αρχέλαου, σε 14-15 και ξανάνοιξαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (14-18). Η ομάδα της Κατερίνης επέστρεψε ξανά, προηγήθηκε με 22-19 και κατέκτησε το σετ με 25-21.

Το Ανατόλια μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 0-4, με τη γηπεδούχο ομάδα να μειώνει άμεσα (3-4), αλλά γρήγορα να γίνεται το 6-9 και στην συνέχεια το 7-12. στην συνέχεια η ομάδα της Κατερίνης, με ένα επιμέρους σκορ 12-1, πέρασαν μπροστά με 19-13, ωστόσο το Ανατόλια μείωσε σε 19-17, αλλά χωρίς να καταφέρει να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Το Ανατόλια ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 1-6 και 3-9. Στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο σετ, με τη διαφορά να διατηρείται σε σταθερά επίπεδα και το Ανατόλια να μειώνει σε 2-1 σετ.

Παρόμοιο με του τρίτου ήταν το ξεκίνημα και και τέταρτου σετ. Το Ανατόλια προηγήθηκε με 4-8 και 7-13, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτησή του. Ο Αρχέλαος μείωσε προσωρινά σε 14-15, αλλά τα κορίτσια του Ανατόλια ξέφυγαν ξανά με έξι (15-21) και έστειλε τον αγώνα στο tie break.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο Αρχέλαος πήρε μικρό προβάδισμα από την αρχή, με ένα σερί τεσσάρων πόντων μετέτρεψε το 7-6 σε 11-6 και έφτασε στην κατάκτηση της νίκης και των δύο βαθμών.

Τα σετ: 25-21, 25-19, 18-25, 19-25, 15-9, σε 103′.