Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 77-73 από την Ανόρθωση Βόλου, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Βόλου, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος έφτασε μία ανάσα από μία επική ανατροπή, ωστόσο δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει κόντρα στην Ανόρθωση, η οποία είχε το ισχυρότερο κίνητρο και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στα play off του πρωταθλήματος και γνώρισε την ήττα στο Βόλο. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα της Κατερίνης, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με δεκαοκτώ πόντους δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, κατάφερε να προσπεράσει στο δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά  δεν κατάφερε να επιστρέψει με το ροζ φύλλο αγώνα από την πρωτεύουσα της Μαγνησίας.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση η Ανόρθωση, η οποία πήρε από νωρίς στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ, ξεκίνησε με ένα 8-0 και ξέφυγε με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με 26-12.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου η διαφορά έφτασε στους δεκαοκτώ πόντους (32-14), με τον Πιερικό Αρχέλαο να βγάζει αντίδραση και να μειώνει σε 39-28, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος πέτυχε να μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, καθώς σημείωσε είκοσι τρεις πόντους και δεχόμενος δεκαοκτώ, η ομάδα του Βόλου μπήκε στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με προβάδισμα έξι πόντων (57-51).

Στο τέταρτο οι φιλοξενούμενες μείωσαν τέσσερις φορές στους δύο πόντους (61-59, 63-61, 65-63, 67-65) και ισάριθμες οι γηπεδούχες βρήκαν τις λύσεις και πήγαν στους τέσσερις. Με τρίποντο της Δόμνας Μάντζου ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε στα 3.53’ σε 59-58, ενώ το ίδιο συνέβη με τρίποντο της Μπουμπουλέντρα στα 2.37’ (72-71). Μάλιστα η Λάππα στα 2.03’ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στις Κατερινιώτισσες με 72-73, ωστόσο η Ανόρθωση την κρίσιμη στιγμή έκανε ένα 5-0 με βολές ως τη λήξη και πήρε το δωδέκατο ροζ φύλλο αγώνα. Με 1/2 βολές από τη Σουλτάνη ήρθε η ισοφάριση, για να ακολουθήσουν στα 29’’ οι 2/2 της Κουτσουνούρη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στα 7’.4’’ με 2/3 βολές η Σουλτάνη, αφού πρώτα η Λάππα στα 12’’ αστόχησε σε τρίποντο και η παίκτρια της Ανόρθωσης πήρε το ριμπάουντ και πήγε να κατεβάσει την μπάλα. Στην τελευταία επίθεση του Πιερικού Αρχέλαου η Μάντζου δεν ήταν εύστοχη σε τρίποντο και όλα τελείωσαν.

Διαιτητές: Τογανίδου, Σμπρίνης.

Δεκάλεπτα: 26-12, 39-28, 57-51, 77-73.

ΜΓΣ Ανόρθωσις Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 16, Σουλτάνη 24 (1), Ζήτη 11 (3), Τσιμπίδη 6, Ταντουρόφσκα 5 (1), Αγαγιώτου 5 (1), Μιχαηλίδου 2, Αρτεμισίου 8, Ξενοφώντος.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 24 (5), Μάντζου 20 (3), Μπουμπουλέντρα 10 (1), Λάππα 5, Καρανικόλα 3 (1), Ζαμάνη 3, Μπαγκλαρίδου, Ζαρκανέλα 4, Τσενεκίδου 4, Κιολέογλου.