O Mίλων πάλεψε για την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup, προηγήθηκε με 2-1 σετ και άγγιξε το θαύμα αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από την καλύτερη γερμανική Λούνεμπουργκ και ολοκλήρωσε την επιτυχημένη ευρωπαϊκή του πορεία.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ έκανε αντεπίθεση διαρκείας, πήρε το 2ο και το 3ο σετ και έδειξε ικανή πως μπορεί να πάρει τη νίκη που θα την οδηγούσε στο «χρυσό σετ» των 15 πόντων.

Η Λούνεμπουργκ ωστόσο έδειξε άψογη προσαρμογή στο Κροίσος Πέρσης και με όπλο το σερβίς της άνοιξε διαδρόμους και μεγάλο προβάδισμα από το ξεκίνημα του 4ου σετ που της έδωσε και το πλεονέκτημα να φτάσει στην ισοφάριση σε 2-2 σετ.

Από τη στιγμή που πήρε το 4ο σετ η γερμανική ομάδα εξασφάλισε και την πρόκριση για τους 4 του CEV όπου θα αντιμετωπίσει την τουρκική Αρκάς η οποία απέκλεισε τον Ολυμπιακό.

Η Λούνεμπουργκ είχε 8 άσσους και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κετρζίνσκι, Έλσερ με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ντομινίκ Μπιεγκαλό (Αγγλία), Σετσίν Γιενέρ (Τουρκία).

Τα σετ: 20-25, 25-23, 25-19, 19-25, 9-15 σε 117′.