Του Κωνσταντίνου Μελάγιε

Η Ελλάδα παρουσιάστηκε όπως έπρεπε για 27 περίπου λεπτά, αλλά στη συνέχεια η κούραση, οι ακόμη πιο περιορισμένες λύσεις λόγω του τραυματισμού του Λαρεντζάκη στο πρώτο ημίχρονο (επέστρεψε παρά τους πόνους) τη «λύγισαν». Η Λιθουανία έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, βρήκε πολλές λύσεις από την γραμμή των 6.75 και στο τέλος είχε όλα όσα χρειάζονταν για να νικήσει με 92-67. Η Ελλάδα αποκλείστηκε από την προημιτελική φάση και το ματς με το Μαυροβούνιο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα σε αντίθεση με τους «Λιέτουβα» που προκρίθηκαν στους «8» και περιμένουν να μάθουν αντίπαλο.

Η Λιθουανία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Μπραζντέικις και Βαλαντσιούνας προηγήθηκε με 9-2 (4’).

Η ελληνική ομάδα στην επίθεση είχε μπόλικο άγχος το οποίο έφερε κακές επιλογές και δυσκολία στον τρόπο λειτουργίας. Ο Γουόκαπ ήταν αυτός που «ξύπνησε» τους συμπαίκτες και με 10 πόντους, 2 ασίστ η Εθνική ομάδα προσπέρασε γρήγορα με 13-18 (7’) αλλάζοντας πάραυτα τον ρυθμό. Η αρχική περίοδος πάντως ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο στους 20 πόντους χάρη σε πόντους δεύτερης ευκαιρίας των Λιθουανών.

Το επόμενο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν καταπληκτική άμυνα, το παιχνίδι να πηγαίνει αρκετά στην επαφή και η διαφορά στο σκορ να είναι μικρή (23-25, 14’). Ρογκαβόπουλος, Λαρεντζάκης και Παπαπέτρου φρόντισαν να δώσουν «αέρα» 8 πόντων στην Ελλάδα (27-35, 16’), ωστόσο η αναγκαστική αλλαγή λόγω ενόχληση στο αριστερό πόδι του γκαρντ του Ολυμπιακού έφερε ανησυχία. Ο Γιοκουμπάιτις είχε την εμπειρία να το εκμεταλλευτεί και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 39-43.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο η Λιθουανία ξεκίνησε καλύτερα και με 2/2 τρίποντα (Μπραζντέικις, Γικουμπάιτις) προσπέρασε στο σκορ (45-44, 22’). Η «γαλανόλευκη» είχε βγει από τη συγκέντρωσή της κάτι που επηρέαζε και τις αποφάσεις στην μπροστινή πλευρά του γηπέδου όσο και τα αμυντικά της καθήκοντα… συνεπώς και το σκορ (54-48, 26’).

Τη λύση την έδωσε ο Δημήτρης Μωραΐτης. Ο Ελληνας γκαρντ του Παναθηναϊκού μπήκε στον αγώνα και αμέσως έδωσε 5 πόντους, καλύτερη ψυχολογία και ισοφάριση σε 54-54 (27’), όμως και πάλι οι αντίπαλοι με τρίποντο του Μοτιεγιούνας αισθάνθηκαν καλά (64-58, 30’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η μία ομάδα (Λιθουανία) είχε καλές επιλογές κι άριστα ποσοστά ενώ η άλλη (Ελλάδα) έμοιαζε να έχει καταβληθεί από την κούραση. Η διαφορά άνοιξε ξεπερνώντας για πρώτη φορά το όριο της διψήφιας με τους Μοτιεγούνας και Μπέντζιους να κάνουν το 74-60 (33’). Η εθνική μας ομάδα όσο κι αν ήθελε να προσπαθήσει μία τελευταία φορά, δεν τα κατάφερε. Απελευθερωμένοι από το άγχος οι αντίπαλοι συνέχισαν σε υψηλά ποσοστά ευστοχίας η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (84-64, 38’) και το τελικό σκορ ήταν 92-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο τραυματισμός του Λαρεντζάκη στοίχισε στην εθνική ομάδα γιατί όταν επέστρεψε στο παρκέ ήταν εμφανώς ανήμπορος να προσφέρει όσα έκανε μέχρι εκείνη τη στιγμή (15π.). Όταν το σκορ έγινε 54-54, οι Λιθουανοί βρήκαν 3/3 τρίποντα (γενικά σούταραν υπερβολικά καλά στο δεύτερο ημίχρονο), οι διεθνείς μας κουράστηκαν και έτσι κρίθηκε η νίκη αφού δεν υπήρχαν οι δυνάμεις για ανατροπή.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιοκουμπάιτις ήταν καταπληκτικός ολοκληρώνοντας με 19 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από κοντά και ο Μπραζντέικις (18π.).

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Όλα τα παιδιά προσπάθησαν όσο μπορούσαν. Άστοχος στο ματς (και στο τουρνουά) ο Παπανικολάου που είχε 0/5 σουτ (5ριμπ.).

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπέντζιους εμφανίστηκε από το πουθενά και σε κρίσιμες στιγμές του αγώνα σκόραρε τελειώνοντας με 15 πόντους (3/4τριπ.). Ο Βαλαντσιούνας άγγιξε το double double (15π., 9ρ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Λιθουανία σούταρε με το εξωφρενικό 63% έχοντας 15/24 τρίποντα! Η Ελλάδα έμεινε χαμηλά στα δίποντα (41%) και είχε μόλις 11 ασίστ για 9 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Ελλάδα είχε πάει τον αγώνα εκεί που ήθελε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μπήκε χωρίς συγκέντρωση στο δεύτερο και είδε να χάνεται γρήγορα το υπέρ της +8. Στη συνέχεια η ανωτερότητα των Λιθουανών ειδικά στον τρόπο λειτουργίας της επίθεσής τους, αλλά και η κούραση λόγω των περιορισμένων λύσεων, έκριναν τον νικητή.

Λιθουανία (Μακσβίτις): Μπέντζιους 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπραζντέικις 18 (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ντίμσα 6 92), Γιοκουμπάιτις 19 (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Καρινιάουσκας, Κουζμίνσκας 5 (1), Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 8 (1), Νορμάντας 3 (1), Σεντεκέρσκις, Σιρβίντις, Βαλαντσιούνας 15 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ).

Ελλάδα (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο 2, Μποχωρίδης, Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 17 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Μωραΐτης 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου (0/4 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 7, Γουόκαπ 21 (3/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Λιθουανία:18/29 δίποντα, 15/24 τρίποντα, 11/13 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 18 φάουλ, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 13/33 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 11/13 βολές, 26 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάιθη, 18 φάουλ.

Διαιτητές: Ματσόνι, Κοζλόφσκις, Μπακί.

Δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67.