Την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας πήρε ο Βατανιακός, επικρατώντας στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3 της ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης 2012.

Η κανονική διάρκεια και η παράταση του αγώνα αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο του Βατάν έληξε ισόπαλη 2-1, σκορ με το οποίο είχε ολοκληρωθεί και ο α’ αγώνας.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Δ. Ανανιάδη στο 32′.

Στο 34′ ο Μιτακίδης “έγραψε” το 2-0, δίνοντας σκορ πρόκρισης στον Βατανιακό.

Στο 50′ ο Κουρνούτης μείωσε σε 2-1, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση καθώς δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Γκολ δε σημειώθηκε ούτε στο έξτρα τριαντάλεπτο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Για την ομάδα του Βατανιακού αστόχησε ο Μιτακίδης (1ο πέναλτι) ενώ εύστοχοι ήταν οι Δαδάκος, Ανανιάδης Δ., Δαλαμήτρας και Λιόλιος.

Για τους Ποντίους, αστόχησαν οι Γιώτσας (3ο πέναλτι) και Παπαδημητρίου (5ο πέναλτι) ενώ εύστοχοι ήταν οι Κατσαμάγκας, Καζακλάρης και Β. Αδαμόπουλος.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παραδεισόπουλος με βοηθούς τον Τραούδα και τη Δ. Τσικλητάρη.

Βατανιακός (Γιώργος Ποτουρίδης): Τσιλεγκερίδης, Μάλα (70′ Δημητρίου), Μητράκας (46′ Ραπτόπουλος), Γκαράτζιας, Λιόλιος, Ανανιάδης, Μιχαηλίδης (56′ Δαδάκος), Δαλαμήτρας, Μιτακίδης, Ανανιάδης Δ., Μαργαρίτης.
ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης 2012 (Αστέριος Γιώτσας): Καρασαβίδης, Μουρατίδης, Παπαδημητρίου, Αδαμόπουλος Β., Κυλώνης (67′ Καζακλάρης), Σαφέτης (75′ Κατσίμπουρας), Κουρνούτης, Κατσαμάγκας, Ζαζόπουλος (62′ Γιώτσας), Αδαμόπουλος Δ., Πορφυρίδης.