Η Ακαδημία Πλαταμώνα θα είναι η ομάδα που θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας για την ποδοσφαιρική σεζόν 2023-2024. Ο σύλλογος της Νότιας Πιερίας μετά την εντός έδρας νίκη του με 1-0 επί του Βατανιακού στον 1ο αγώνα, νίκησε με το ίδιο σκορ την ομάδα του Βατάν και στην Κατερίνη και “τσέκαρε” το “εισιτήριο”.

Το γκολ για την ομάδα του Γιάννη Κωνσταντινίδη πέτυχε ο Ταντής, μόλις στο 5′.

Το “φιλμ” του αγώνα:
4′ Μετά από φάουλ του Δ. Ανανιάδη, ο Λιόλιος έπιασε την κεφαλιά που έφυγε άουτ.
5′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Τσιώμης έκανε το συρτό σουτ, ο Φιρινίδης απέκρουσε αλλά ο Ταντής πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 0-1.
16′ Έπειτα από σέντρα του Δ. Κατέλα, η κεφαλιά του Ταντή έφυγε μόλις άουτ.
33′ Σουτ του Καπετάνου, έφυγε άουτ.
37′ Ο Χατζηλαδάς έκανε το σουτ το οποίο πέρασε άουτ.
39′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαμανίδη ο Λιόλιος έπιασε την κεφαλιά, ο Κούτσιας απέκρουσε, στη συνέχεια ακολούθησε νέα κεφαλιά του Μιτακίδη την οποία επίσης απέκρουσε ο πορτιέρε της Ακαδημίας Πλαταμώνα.
45′ Μετά από σέντρα του Μιχαηλίδη ο Δ. Ανανιάδης “έσπασε” τη μπάλα στον Μιτακίδη που από κοντά πλάσαρε άουτ.

46′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σαμανίδη, ο Χ. Ανανιάδης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα να περάσει μόλις άουτ.
49′ Ο Χατζηλαδάς απέφυγε τους αμυντικούς και έκανε το δυνατό σουτ που απέκρουσε σωτήρια ο Φιρινίδης.
68′ Εκπληκτικό σουτ του Μιτακίδη, έξοχη επέμβαση του Κούτσια σε κόρνερ.
71′ Ο Σαμανίδης είδε τη δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα (είχε δει την πρώτη κίτρινη κάρτα στο 13′) και ο Λιόλιος είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή, με αποτέλεσμα ο Βατανιακός να συνεχίσει με εννέα ποδοσφαιριστές.
86′ Σουτ του Δ. Κατέλα, έφυγε άουτ.
88′ Ο Φιρινίδης μπλόκαρε σουτ του Χατζηλαδά.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γ. Ασλανίδης με βοηθούς τους Μηνούδη και Χατζηγιάννη.

Βατανιακός (Γιώργος Ποτουρίδης): Φιρινίδης, Σαμανίδης, Ντόσης, Γκαράτζιας, Λιόλιος, Δημητρίου, Μιχαηλίδης, Ανανιάδης Χ., Μιτακίδης, Ανανιάδης Δ., Μητράκας (43′ Μάλα).
Ακαδημία Πλαταμώνα (Γιάννης Κωνσταντινίδης): Κούσιας, Θεοδοσιάδης, Αρζάνας, Σκαμαγκάς, Αγγελάτος, Κατέλας Ν., Χατζηλαδάς (90’+ Μανώλας), Τσιώμης, Ταντής (83′ Δελητζάνης), Κατέλας Δ., Καπετάνος (90’+ Κύριλλος).