Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Ο Ποσειδών Νέου Ψυχικού επικράτησε με 86-96 του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, στο Δημοτικό κλειστό Γήπεδο Ψυχικού, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Ένα αρκετά αμφίρροπο -τόσο πριν την έναρξή του όσο και μετά- παιχνίδι έλαβε σήμερα χώρα στο Ψυχικό, εκεί όπου ο τοπικός Ποσειδώνας και ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου χάρισαν στο κοινό ένα πολύ κλειστό αναφορικά με την εξέλιξη του σκορ ματς, με τους τελευταίους να κερδίζουν εν τέλει το παιχνίδι στην 2η παράταση και να περνούν στην Β’ φάση του θεσμού!

Ήδη από το πρώτο μέρος ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο, με τα… όργια του Παναγιώτου (8 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά) να… κουβαλούν τους οικοδεσπότες στο πρώτο δεκάλεπτο (23-15 στο 8′, 23-17 στο 10′). Στη συνέχεια όμως, ο Κρόνος βρήκε πάρα πολλές λύσεις αμυντικά και επιτρέποντας μόλις 10 πόντους στη 2η περίοδο κατάφερε να επιστρέψει για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης ισοφαρίζοντας ακόμα και σε 33-33 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, η 3η περίοδο άνηκε εξ ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όντας ασταμάτητοι επιθετικά και βρίσκοντας 23 ολόκληρους πόντους (33 μόλις μέχρι τότε) κατόρθωσαν να αγγίξουν ακόμα και διψήφιες αποστάσεις (49-56) και να μοιάζει ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη μέχρι και το πέρας του 30ου λεπτού. Ωστόσο, ο Ποσειδώνας ήταν πολύ σκληρός για πεθάνει σε δύο δόσεις.

Αρχικά, παρότι πίσω στο σκορ με 65-68 έπειτα από βολές του Τσάβου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 68-68 με τρίποντο στην εκπνοή και να στείλει το ματς στην παράταση και εν συνεχεία με νέο τρίποντο να πάρει και το προβάδισμα στο 44′ (81-80) αποδεικνύοντας πόσο πολύ θέλει το ματς! Ωστόσο, ο Μπιλάλης έκλεψε από το πουθενά τη μπάλα και με λέι απ στο ανοιχτό γήπεδο κατάφερε να ισοφαρίσει 7” πριν την εκπνοή στέλνοντας έτσι το ματς και σε 2η παράταση!

Εκεί, με τη ψυχολογία στα ύψη, ο Κρόνος κατάφερε να προβάλλει την κυριαρχία του και τελικά να πετύχει μια μεγάλη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας!

Διαιτητές: Αποστολίδης Β., Αντωνιάδης

Δεκάλεπτα: 23-17, 37-33, 49-56, 68-68, 82-82, 89-96.

Ποσειδών ΑΟ Νέου Ψυχικού (Μπουζούλας): Καραμπάτος 10 (3), Κώτσης Β. 3 (1), Χουλιάρας 9, Βεριτσιώτης 3 (1), Κουτάντος, Ι., Κώτσης 17 (2), Παπακωνσταντίνου 2, Σακελλαρίου 5 (1), Καγιάντζας 6, Παναγιώτου 13.

ΓΣ Κρόνος Αγιου Δημητρίου (Κατσούνης): Καραχάλιος 5 (1), Μπιλάλης 15 (2), Παπαπέτρου 7, Ξιούρας 11 (3), Αλεξανδρόπουλος, Παπαβασιλείου 12 (2), Κυριακόπουλος 11, Κορωνιός 2, Βαρσαμούλης 6, Ντόρβας, Σφούνος, Τσάβος 27.

Πηγή: Basket Blog