Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 67-64 των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Μετά πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αετοί έφτασαν δύσκολα στη νίκη και τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, εξασφάλισαν και μαθηματικά την παρουσία τους στην τελική εξάδα. Η ομάδα της Βέροιας βρίσκεται στην τρίτη θέση, μία νίκη πίσω από τη δεύτερη Καστοριά και διεκδικεί την απ’ ευθείας πρόκριση στη δεύτερη φάση των play off.

Αντίθετα, ο Φρυγανιώτης ο οποίος πάλεψε μέχρι τέλους για την ανατροπή, βρίσκεται στην όγδοη θέση που οδηγεί στα play out και απέχει τρεις νίκες τόσο από την ζώνη των play off, όσο και από αυτήν του απευθείας υποβιβασμού

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στους δεκαπέντε πόντους μετά την ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αετοί ανέβασαν στροφές και με όπλο την άμυνά τους, αύξησαν τη διαφορά στους εννέα πόντους με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 37-28.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δεκαννέα πόντους, ο Φρυγανιώτης είκοσι έναν και το σκορ να διαμορφώνεται σε 56-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπερίσχυσαν η δύναμη και η τακτική, με το φιλοξενούμενο να καταφέρνει να κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς και την ομάδα της Βέροιας να κρατά το προβάδισμα και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 67-64, παρά το γεγονός πως πέτυχε μόλις έντεκα πόντους.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Τούσης, Γκαντίδης Μ.

Δεκάλεπτα: 15-15, 37-28, 56-49, 67-64.

15-15, 22-13, 19-21, 11-17

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 6 (1), Κόκκινος 13 (4), Σαχμπατιάν 16, Παπαδόπουλος 8 (1), Νικάι 8 (1), Ιωσηφίδης 6 (2), Μητακίδης 2, Γάτσος, Μπρουκς 2, Κούντας 2, Σαζακλίδης 4.

ΜΑΣ Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης, Μεσκούρης 11 (2), Τσίγκας 11 (3), Γεωργάκης 3 (1), Ταζόπουλος 5, Μασλαρινός 6, Ζλάκιος, Καπλάνης 14 (2), Κομματάς, Γρηγοριάδης 14.