Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 73-60 του Αλμυρού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχαν οι Αετοί, οι οποίοι κυριάρχησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο ενός -μέχρι εκείνη την στιγμή- αμρίφφοπου αγώνα- και ανέβηκαν στην τρίτη θέση όντας ισόβαθμοί πλέον με τον δεύτερο Αλμυρό.

Στο εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι Αετοί υποχρέωσαν τον Αλμυρό (τη δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος) σε έντεκα πόντους, έβαλαν τις βάσεις για την σημερινή επικράτηση.

Αν και ο φιλοξενούμενος ισορρόπησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και «ροκάνισε» τη διαφορά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στα δεδομένα (αμυντικά και επιθετικά) του πρώτου, διαμορφώνοντας μια δυναμική ενόψει της τελικής ευθείας.

Το 52-47 του τρίτου δεκαλέπτου προμήνυε ένα ντέρμπι μέχρι τέλους, ωστόσο η ομάδα της Βέροιας έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στα τελευταία λεπτά και δεχόμενη μόλις δεκατρείς πόντους, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Κωνής, Αναστασιάδης Γ.

Δεκάλεπτα: 19-11, 33-31, 52-47, 73-60.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 12, Μπρουκς 9 (1), Σαχμπατιάν 14, Κόκκινος 19 (2), Παπαδόπουλος 10 (1), Νικάι, Ιωσηφίδης 3 (1), Μητακίδης, Γάτσος 6 (2), Κούντας, Σαζακλίδης.

ΓΣ Αλμυρού (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 14 (4), Πολίτης 16 (4), Παπούλιας 10, Αργύρης 2, Λάππας 7 (1), Μυλωνάς, Βαλαμούτης, Πελεκούδας 8, Μαμούρας 3, Τάσος.