Ιστορία έγραψε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, η οποία «έκλεισε» θέση στους «4» της Ευρώπης για πρώτη φορά και μάλιστα, αήττητη! Με πάθος και σπουδαία εμφάνιση, ο Θρύλος νίκησε με 25-19 την Κρκα στη Σλοβενία, στη ρεβάνς της φάσης των «8» του EHF European Cup και προκρίθηκε -για πρώτη φορά στην ιστορία του- στα ημιτελικά! Μετά τη νίκη (31-26) στον πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης στην Ηλιούπολη, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν και στο Νόβο Μέστο, στη ρεβάνς με τους Σλοβένους, πανηγυρίζοντας μία τεράστια και ιστορική επιτυχία! Στην τετράδα του EHF European Cup, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς θα αντιμετωπίσει την πανίσχυρη Φερεντσβάρος, για την πρόκριση στον τελικό.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 1-0, στο 2:25, με γκολ του Κάβτσιτς, ο οποίος «έγραψε» και το 3-1, στο 6:29. Ο Μιχαηλίδης διατήρησε το +2 (2-4), στο 7:23 και στη συνέχεια, ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και ξέφυγε με +4 (2-6), με τον Τζίμπουλα (8:55). Η Κρκα μείωσε σε 6-5, ο Τζίμπουλας έδωσε και πάλι διαφορά δύο τερμάτων (5-7), στο 17:46, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν στην άμυνα, δέχθηκαν 3-0 σερί και βρέθηκαν για πρώτη φορά πίσω (8-7). Σάββας (8-8, 25:33) και Βίντα (26:46) έβαλαν ξανά μπροστά (8-9) τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κράτησε το προβάδισμα, με την Κρκα να προσπερνάει (10-9). Ο Παπαβασίλης, στο 29ο λεπτό, ισοφάρισε και διαμόρφωσε το 10-10 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-10 και 12-11, αλλά οι Βίντα (38:17) και Κάβτσιτς (39:19) έδωσαν και πάλι το προβάδισμα (12-13) στον Ολυμπιακό! Ο Θρύλος δεν κατέβασε… ταχύτητα και ξέφυγε με +3 (13-16), με ωραίο γκολ του Βίντα, στο 42ο λεπτό, με τον Πασσιά να διατηρεί τη διαφορά των τριών τερμάτων (14-17), σκοράροντας στο 46:16. Στο 51:23, ο Τζίμπουλας έδωσε «αέρα» πέντε γκολ (17-21) στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι συνέχισαν με υψηλές «στροφές» και έφτασαν στο 24-18, με τον Καραμπουρνιώτη, στο 58ο λεπτό! Το τελικό 25-19 «έγραψε» ο Σάββας, με γκολ στο τελευταίο λεπτό!

Διαιτητές: Γιόβιτς, Αρναούτοβιτς.

Δίλεπτα: 5-4.
Πέναλτι: 3/4-1/1.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 5-6, 6-7, 8-7, 10-10 (ημ.) 11-10, 13-13, 14-16, 16-19, 18-22, 19-25.

Κρκα (Μίρκο Σκόκο): Ράου, Μπραντέσκο, Μαϊστόροβιτς 5, Μούχιτς 5, Λ. Ράσο, Βούκιτς 1, Στανόγιεβιτς 1, Ντ. Ράσο 1, Νίκολιτς 4, Μπράγιερ, Λάβριτς, Μάτκο 1, Ντέργκανκ, Μπλάζεβιτς, Χόρβατ 1.

Ολυμπιακός (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4.