Της Γιολάντας Ζύκα

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 39-27 από την Κρίενς στη Λουκέρνη για την 6η αγωνιστική του EHF European League και ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της για φέτος.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κρίενς έδειχνε να έχει τον πρώτο λόγο με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ακολουθήσει το σκορ. Ο Μαρτίνοβιτς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την «Ένωση» αλλά η Κρίενς με δύο σερί γκολ πήρε το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ με τον Στίπε Μαντάλινιτς και πάλι κύριο εκφραστή στην επίθεση προσπάθησε να μένει κοντά στο σκορ. Η Κρίενς έκανε το 7-3 με τον Μαντάλινιτς να μειώνει σε 7-4.Με γκολ των Μαντάλινιτς, Ζάμπιτς και Μάλλιο η «Ένωση» κατάφερε να μειώσει στα τρία γκολ (10-7) αλλά οι γηπεδούχοι και πάλι αύξησαν την διαφορά. Η Κρίενς έκανε το 16-11 και 17-13 με την ΑΕΚ να μειώνει και πάλι με τον Μαντάλινιτς για το 18-14 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ίδια εικόνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με την Κρίενς να έχει τον έλεγχο του αγώνα και την ΑΕΚ να προσπαθεί απλά να κρατάει την επαφή της με το σκορ. Αρκετά αμυντικά λάθη για την «Ένωση» που δεν της επέτρεπαν να πλησιάσει περισσότερο το σκορ. Ο Μαντάλινιτς μείωσε σε 20-15 και οι Ζάμπιτς και Μάλλιος έκαναν το 27-18 στο 40′. Ακολούθησε ένα ακόμη παρόμοιο δεκάλεπτο με την διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα. Η ΑΕΚ με γκολ των Λιάπη και Κεδέρη μείωσε σε 28-20 και 29-22 για να κάνει στο 50′ το 30-24. Το παιχνίδι δεν άλλαξε ούτε στα τελευταία λεπτά με την «Ένωση» να μην έχει πλέον την ενέργεια για να «κυνηγήσει» περισσότερο το παιχνίδι γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 39-27.

Διαιτητές: Γιόβιτς, Αρναούτοβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη).

Δίλεπτα: 3-4.
Πέναλτι: 3/4-5/5.

Πεντάλετπα: 4-2, 7-4, 9-5, 12-8, 16-11, 18-14 (ημ.), 21-16, 27-18, 28-21, 30-24, 35-26, 39-27.

Κρίενς: Μπελκαϊντ, Σίπιτς 9, Σλουμπφ 6, Σμιντ 5, Κούτελ 3, Στάνερτς 3, Μπομ 3, Λάνγκενικ 3, Οέρτλι 2, Βόλφισμπεργκ 1, Τσέπιτς 1, Σέλκερ 1, Ιντρίζι 1, Ντελτσιάπο, Μούσα, Μπονεφόι.

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Ζάμπιτς 4, Κρητικός, Γιόνσον 1, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος 4, Ηλιόπουλος, Σκάνινγκ, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 1, Αρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 1.

Πηγή: Ένωση