Θρυλική, μεγαλειώδης, αψεγάδιαστη εμφάνιση από την ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού και πρώτη νίκη στα «αστέρια», στο φετινό Champions League! Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του Challenge Cup, κυριάρχησαν απόλυτα επί της Ροζελάρε στο Βέλγιο και επικράτησαν με 3-0 σετ (25-27, 21-25, 12-25), για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κορυφαίου διασυλλογικού θεσμού, με MVP τον Κουμεντάκη, με 13 πόντους (58% επίθεση, έξι μπλοκ, 42% υποδοχή) και πρώτο σκόρερ τον Στερν, με 16 (14 ο Ιντάλγκο). Κόντρα στην ισχυρή βελγική ομάδα, ο Θρύλος ήταν συγκλονιστικός σε όλους τους τομείς, πίεσε πολύ από το σερβίς και κατέκτησε το «τρίποντο» στην «Tomabel Hall», το πρώτο του στη διοργάνωση, μετρώντας 12 μπλοκ, έξι άσσους και 58% στην επίθεση, με μόλις πέντε λάθη!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, με 3-1 στην κατάταξη, ελπίζουν στην τρίτη θέση και είναι, πλέον, «ζωντανοί» για τη συνέχεια του ευρωπαϊκού τους ταξιδιού, στοχεύοντας σε θετικά αποτελέσματα στα δύο εναπομείναντα ματς των ομίλων του Champions League. Το επόμενο «ραντεβού» των «ερυθρόλευκων» στο Champions League είναι στις 11/1 του 2024, κόντρα στην Ζάκσα στο Ρέντη, για την 5η «στροφή» των ομίλων.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς και με επίθεση του Στερν σε τριπλό μπλοκ, μείωσε σε 9-8, με τον Ιντάλγκο να ισοφαρίζει σε 10-10. Με μπλοκ του Παγένκ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (11-12), ενώ μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, έφτασαν στο +2 (12-14). Ο Στερν ισοφάρισε (17-17) και στη συνέχεια, έβαλε τον Θρύλο μπροστά (17-18), με τον Ιντάλγκο να κερδίζει άσσο, για το 20-18. Νέος πόντος του Ιντάλγκο και +3 (18-21) οι «ερυθρόλευκοι», που με μπλοκ του Κουμεντάκη, έφτασαν σε σετ μπολ (22-24). Ο Ολυμπιακός έχασε δύο ευκαιρίες και έμεινε πίσω (25-24), αλλά διατήρησε την ψυχραιμία του και αντέδρασε εξαιρετικά, αφού με σερί 3-0 και επίθεση του Ιντάλγκο, έκανε το 27-25 και το 1-0 σετ!

Με… κεκτημένη ταχύτητα «μπήκαν» οι Κυπελλούχοι Ευρώπης στο δεύτερο σετ, αφού με καρφί του Στερν, προηγήθηκαν με 9-8, με τον Γκουσταβάο να κάνει το 12-11, με πρώτο χρόνο. Μπλοκ του Γκουσταβάο και 13-12 ο Θρύλος, ο οποίος με επιθέσεις των Κουμεντάκη (12-14) και Στερν, ξέφυγαν με +2 (13-15). Ο Στέρν «χτύπησε» ξανά, για το +3 (13-16), ενώ «έγραψε» και το 21-18, με νέα σούπερ επίθεση! Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα με 23-20, με τον Παγένκ να «καθαρίζει» το σετ (0-2), με 25-21!

Δυνατά ξεκίνησε και στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός, αφού με μπλοκ του Γκουσταβάο (2-5) και άσσο του Στερν, πήρε προβάδισμα με +4 (2-6). Πρώτος χρόνος του Γκουσταβάο και +5 (3-8), με τον Κουμεντάκη να κερδίζει μπλοκ άουτ, για το 9-3! Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την κυριαρχία τους και με μπλοκ του Γκουσταβάο, διατήρησαν το +6 (4-10), ενώ ο Στερν «έγραψε» το +7 (6-13). Ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο «στροφές» και έφτασε στο +10 (9-18), με δύο διαδοχικούς πόντους του Ιντάλγκο, με τον Γκουσταβάο να κερδίζει μπλοκ, για το 20-9! Νέο μπλοκ του Γκουσταβάο και 22-10 οι πρωταθλητές Ελλάδας, που ήταν ασυναγώνιστοι στο τρίτο σετ, με τον Κουμεντάκη να σηκώνει «τείχος», για το 23-10! Ο Θρύλος κατέκτησε τη νίκη με 3-0 σετ, με 25-12, με άσσο του Γκουσταβάο!

Διαιτητές: Γιοργκ Κέλενμπεργκερ (Γερμανία), Μίρκο Γιάνκοβιτς (Σερβία).

Τα σετ: 25-27, 21-25, 12-25 σε 81′.